Vrací Fico Slovensko do kalných vod?

Robert Fico se stal počtvrté slovenským premiérem. Ani ne měsíc po parlamentních volbách se mu podařil návrat k moci. Dosáhl tak cíle, kterému v posledních letech obětoval téměř všechno. Dalo by se říct, že i svou pověst sociálnědemokratického politika. Potvrzuje to skutečnost, že jeho straně Smer-sociální demokracie bylo nedávno pozastaveno členství ve Straně evropských socialistů.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fico je ministerským předsedou už počtvrté

Fico je ministerským předsedou už počtvrté | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Důvodem je, že Fico vytvořil vládu mimo jiné i s nacionalistickou Slovenskou národní stranou. Nejde jen o symbolický krok. Staronový slovenský premiér tím přišel o možnost účasti na koordinačních schůzkách sociálnědemokratických premiérů, které se už řadu let konají před summity Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Vrací Fico Slovensko do kalných vod?

Takže mimo jiné i o neformálnější setkání s těžkými váhami evropské politiky, jakými jsou například německý kancléř Olaf Scholz nebo španělský premiér Pedro Sánchez.

I proto překvapí, jak moc stál Fico o to, aby jeho jmenování proběhlo tak rychle, Fico se totiž chtěl za každou cenu zúčastnit summitu evropských premiérů v Bruselu. Nemohl tam ale počítat s tím, že by mu ostatní lídři padli kolem krku a nadšeně ho mezi sebou vítali.

Vědí totiž, že s Ficovou budoucí účastí na summitech může být v nejbližších letech ještě daleko těžší dosáhnout shody.

Například pokud jde o další společný postup vůči Rusku a podporu válčící Ukrajině. A Fico je nezklamal. V Bruselu zopakoval to, co říkal před volbami i po nich, že Slovensko už nebude sousední Ukrajinu podporovat dodávkami vojenského materiálu, pouze humanitární pomocí.

Personální obměny

Ani na domácí scéně nová vláda dlouho neotálela a hned se pustila do personálních změn. Na ministerstvech obsadila nově pozice státních tajemníků, kteří jsou klíčoví pro chod úřadů. V několika případech se jimi stali lidé s pochybnou minulostí. Asi největší pozornost budí právník Pavol Gašpar, který se stal druhým mužem rezortu spravedlnosti.

Ficův vládní bizár? Traumatizované Slovensko čekají další dramata, tipuje novinářka

Číst článek

Jde o syna bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara, který dnes čelí několika obviněním v závažných korupčních kauzách.

Pavol Gašpar byl jedním z účastníků tajné schůzky na myslivecké chatě, kde mimo jiné Fico a jeho pravá ruka Robert Kaliňák plánovali, jak zastaví trestní stíhání jim blízkých lidí, jakmile zase převezmou na Slovensku moc.

To se teď stalo a staronová vláda rychle přikročila k tomu, aby utnula vyšetřování korupce. Třeba tím, že dosavadního policejního prezidenta Štefana Hamrana, který si beztak podal žádost o odchod do civilu, přeložila ještě na pár dní do Popradu.

Na koho se zaměří příště, není těžké uhádnout: na šéfa speciální prokuratury Daniela Lipšice. Pod Ficovým vedením se Slovensko bohužel znovu vrací do minulých kalných vod.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu.

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme