Tabulka pro lidi

Programátora a specializovaný software. To potřebujete, abyste mohli smysluplně číst tabulku o kontrolách korunových dluhopisů, kterou zveřejnila finanční správa.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skript v jazyce Python | Foto: Jan Cibulka

Zjevně kvůli častý dotazům médií ohledně korunových dluhopisů zveřejnila finanční správa na svém webu Analytickou sestavu k prověřovaným „korunovým“ dluhopisům. Tabulka má 40 sloupců a přes šest tisíc řádků, vše v „zamčeném“ formátu PDF. Navíc většina informací je začerněná, respektive nahrazená symboly XXX.

Finanční úřady kvůli korunovým dluhopisům kontrolují přes 400 firem, podaly i 25 trestních oznámení

Číst článek

Pokud chcete z dokumentu vyčíst alespoň něco, musíte ho nejdřív pomocí (placeného) nástroje převést na tabulku, třeba tu pro program Excel. A pak si navíc musíte naskriptovat malý program, který vám například vypočte, kolik trestních oznámení v souvislosti s korunovými dluhopisy finanční správa podala (25) a kolik doměřila na nezaplacené dani (12 384 775 Kč). Jinak byste museli všech šest tisíc řádků ručně procházet a dělat si čárky na papír.

Přitom minimálně klasickou tabulku mají státní kontroloři k dispozici, uložit ji do formátu PDF je čirá zlomyslnost. Když pak tisková mluvčí Kateřina Vaidišová tvrdí, že jsou to informace „ve strojově čitelné formě“, zkrátka nemá pravdu.

Zákonná definice předpokládá „formát datového souboru s takovou strukturou, která umožňuje programovému vybavení snadno nalézt, rozpoznat a získat z tohoto datového souboru konkrétní informace,“ a to PDF, navíc v tomto konkrétním provedení z dílny finanční správy, vážně nesplňuje.

Zákon dokonce zná i formát otevřený, který neobsahuje „jakéhokoli omezení, které by znemožňovalo využití informací obsažených v datovém souboru“. Ve zkratce, na čtení nepotřebujete komerční vybavení. To je ideál, kterému by se úřady měly snažit přiblížit.

Protože pokud stát publikuje nějaké informace, jistě chce, aby je občané používali.

Nebo ne?

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme