„Malý“ velký gólman

Brankář ve fotbale musí být vysoký. Tohle tvrzení slyším dost často. A stejně často přemýšlím, jestli je to opravdu tak nutné. A mám pocit, že není.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na aktuálním mistrovství světa mě jeden chlapík v téhle věci utvrzuje. Angličan Jordan Pickford měří 185 centimetrů, ze všech gólmanů (jedniček) v týmech semifinalistů turnaje je nejmenší.  Jenže jenom podle fyzických parametrů.

Výkony se ostatním – a slavnějším brankářům – vyrovná. I díky skvělým zákrokům muže z Evertonu je anglická reprezentace po dlouhých letech v nejlepší čtyřce šampionátu. Pickford sbírá centry, poradí si se střelami z dálky a je jistý na „lajně“.

Stejně občas slyšíte, že chybějící centimetry musí nahrazovat mrštností a odhadem. Jenže tohle přece potřebuje každý gólman. Není důvod zdůrazňovat podobné věci jen proto, že nevyrostl až do nebes.

Abyste byli úspěšní, je potřeba kombinace hodně faktorů. A pravděpodobně nejdůležitější je psychická odolnost. Zdravé sebevědomí – samozřejmě podpořené fotbalovým uměním – udělá někdy drtivou část kvalitního výkonu.

Jordan Pickford tohle dost jasně dokazuje. A když se mu bude dařit dlouhodobě, i on pomůže k tomu, aby fanoušci při pohledu na relativně menšího gólmana neopakovali pořád dokola: Stejně je malej! Místo aby se zabývali jen tím, co předvádí v brance.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme