Levonozí fotbalisti jsou o třetinu dražší než praváci. Proč?

„Tendence fetišizovat levonohé fotbalisty má hluboké kořeny,“ píše britský Telegraph. „Levokopačkáři jsou označováni za vzdělané nebo kultivované. Zatímco pravou nohou umí kopat každý neandrtálec.“

Brno/Praha/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levou nohou. Foto clappstar, Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Levou nohou. | Zdroj: clappstar / Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Fotbal je nuda. Na tom se doufám shodneme. Na rozdíl od kolegů Šídla nebo Hoška nefandím žádnému fotbalovému týmu. V Anglii ani v Česku.

Není to nic proti sportu ani fandění. Jsem třeba velký fanoušek Němky Almy Bestvater v lezení na obtížnost nebo slovinského hokejového týmu. Fandím slabším, ostatně letos v zimě jsme s Adamem Javůrkem sledovali nejméně úspěšné olympioniky. Nebaví mě jenom fotbal.

Při přípravě podkladů pro sporťáky jsem ale narazil na fotbalovou záhadu, která mě zaujala. Před mistrovstvím světa v Rusku jsem srovnal tržní ceny týmů a hráčů, kteří jedou na turnaj, a:

  • Zatímco průměrný pravák na turnaji má hodnotu 12,7 milionů eur, průměrný levák stojí 17,6 milionů eur, tedy o polovinu víc. Takzvaně obounohý fotbalista, tedy fotbalista, který stejně dobře kope pravou jako levou, pak 26,1 milionů eur.
  • Zatímco podíl leváků v populaci se odhaduje na 10 procent, levonohých fotbalistů na mistrovství světa bude 20 procent. Praváků 71 procent, obounohých 6 procent, u tří procent informace chybí.

Vzorek je přitom u obou skupin dost velký, abychom mohli vyloučit náhodný výkyv.

Podobný vztah navíc už před deseti lety popsali britští výzkumníci. Na vzorku hráčů z pěti hlavních evropských lig ukázali, že „obounozí hráči mají příjmy o 14 až 15 procent vyšší než praváci. Ve většině odhadů mají vyšší platy (než pravonozí fotbalisti) také leváci, ačkoliv rozdíl není tak velký.“

V čem jsou tedy leváci lepší? 

Výhoda první: hřiště je symetrické, zastoupení v populaci není

První linie argumentace se odvíjí od toho, že leváci hrávají na levé straně sestavy. Lépe se jim tak brání, centruje nebo zpracovává míč.

A protože hřiště je symetrické, zatímco zastoupení leváků a praváků v populaci asymetrické, je leváků nedostatek. To by mělo zvyšovat jejich cenu.

Sestavy týmů na mistrovství světa tuhle hypotézu potvrzují. Nejvíc leváků je mezi levými obránci (88 procent) a levými záložníky (56 procent).

Někteří fotbaloví bloggeři ovšem konzervativní uspořádání s leváky nalevo kritizují nebo vysvětlují, proč je pasé. Levonozí fotbalisti jsou podle nich – například v Anglii – diskriminovaní. Místo prostoru pro rozvoj se leváci automaticky zařadí na „svoje“ pozice a na nich odehrají celou kariéru.

Větší prostor podle nich dostávají leváci v zemích, které se tolik nesoustředí na obranu: díky tomu třeba Argentina vychovala levonohé střelce Maradonu a Messiho.

„Pokud vás nebaví hrát osamoceně daleko od ostatních, máte to těžké,“ popisují smuténky leváků fotbaloví analytici. „Než se budete moci posunout do středu pole, musíte se nejdřív zbavit nálepky věčného leváka. Chcete hrát fotbal nebo bojovat za sociální spravedlnost? Tady můžete obojí.“

Messimu běží čas pomaleji

Druhá linka argumentace pokračuje tam, kde první skončila. Leváci dostávají víc peněz, protože jsou kreativnější, říká. Jsou hravější, šikovnější s míčem, častěji přicházejí s novými triky. Řada zdrojů zmiňuje studii – bohužel se mi ji nepodařilo najít – podle které jsou leváci méně předvídatelní. Prý za to může specificky levácký gen.

73 anglických výrazů pro dát gól

Jazyk sportovních novinářů sice občas využívá klišé, ale zase jich má hodně. Britský Telegraph zmapoval výrazy, kterými anglicky mluvící sportovní komentátoři oslavují branku. 

Fenomenální útočník Lionel Messi zase podle íránsko-britské studie snadněji překonává obránce, protože mu čas běží pomaleji než ostatním. Má fotbalovější neurotransmitery a gólovější synaptickou vodivost.

„Tendence fetišizovat levonohé fotbalisty má hluboké kořeny,“ píše britský Telegraph. „Levokopačkáři jsou označováni za vzdělané nebo kultivované. Zatímco pravou nohou asi umí kopat každý neandrtálec.

Zmíněné teorie sice působí bizarně, ale na šikovnosti leváků nejspíš opravdu něco je. Pokud ji budeme měřit počtem gólů – lepší ukazatel data nenabízejí – jsou na tom skutečně lépe než praváci; navzdory tomu, že častěji hrají v defenzivě. Leváci, kteří se objeví na turnaji, nastříleli v reprezentacích skoro 15 gólů na 100 zápasů; praváci 12 gólů, obounozí 22 gólů.

Určitě to není všechno, zajímavých teorií je jistě víc. Pokud rozumíte fotbalu, napište mi prosím do formuláře, proč si myslíte vy, že jsou leváci cennější. Slušně. Děkuji.

Disclaimer: autor kope do balónu pravou nohou. V šesti letech hrál rok za Zbrojovku Brno.

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme