Messi navždy v Maradonově stínu

Zhasla možná poslední šance Lionela Messiho, kdy mohl vystoupit ze stínu Diega Maradony. Argentinští fotbalisté vypadli na mistrovství světa v osmifinále, takže útočník Barcelony ani tentokrát titul nezíská.

Kazaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinský fotbal = Diego Maradona.

Fanoušci ho tam zbožňují. V roce 1986 dovedl tým takřka sám k mistrovskému titulu a od té doby je nedotknutelnou modlou. Lidé mu odpustí třeba i drogové aférky.

Do téhle pozice se Lionel Messi nedostane, pokud Argentinu také nedotáhne k titulu světového šampiona. Co na tom, že má stříbro z roku 2014, čtyři tituly z Ligy mistrů, pět vítězství v anketě Zlatý míč a je nejlepším reprezentačním střelcem v argentinské historii.

Většina argentinských fanoušků, která přicestovala do Ruska, měla na dresech právě Messiho jméno. Ale jejich vztah k němu je rozporuplný.

Zazlívají mu, že lepší výkony předvádí v Barceloně než v reprezentačním triku. Vyčítají mu třeba i to, že ještě coby teenager zmizel do Evropy, i když doma by těžko dostal drahou léčbu nedostatku růstového hormonu.

Pro argentinské fanoušky je zásadní, že Messi s Argentinou nikdy nevyhrál žádný turnaj.

Letos měl možná poslední šanci. Byl na vrcholu sil, což příště už nebude - vždyť během šampionátu v roce 2022 v Kataru mu bude už pětatřicet.

A kdo ví, jestli v reprezentaci ještě bude...

Už jednou kariéru v národním týmu ukončil. V roce 2016 se tak rozhodl po neúspěšném finále na jihoamerickém šampionátu.

Za pár měsíců byl zpátky. Vidina mistrovství světa byla příliš lákavá. Ale znovu to byla neúspěšná mise.

Po sérii nezdarů a kritice z domova by Messiho konec v argentinské reprezentaci nebyl překvapením. Ale znamenal by, že v Argentině bude stále platit rovnice "fotbal = Maradona".​

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme