Místo rvaček probíhá v Rusku velká party

Mistrovství světa ve fotbale může být pro anglické fanoušky nebezpečné, psala britská média. Měli se stát terčem útoků ze strany ruských chuligánů. Nic takového ovšem nenastalo. Šampionát naopak působí jako jedna velká party.

Nižnij Novgorod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angličtí fanoušci slaví vysokou výhru nad Panamou | Foto: Toby Melville | Zdroj: agentura Reuters

„Popravdě jsem trochu obavy měl,“ přiznává zhruba padesátiletý fanoušek, který se v centru Nižního Novgorodu představil jako Alister.

Po příletu do Ruska ovšem brzy pochopil, že strach mít nemusí.

A tak všude chodí sám a pyšně na sobě nosí anglické tričko. Přiznává, že kdyby měl jen špetku pochybností, oblečení s anglickými znaky by zůstalo v kufru.

Bezpečnostní opatření během mistrovství jsou na nejvyšší úrovni. Policie na každém rohu. Navíc i lídr ruských fanoušků slíbil, že tentokrát se nic nesemele.

Proč se vlastně Angličani měli bát?

Obě skupiny fanoušků se porvaly už před dvěma roky v Marseille na mistrovství Evropy. Pětatřicet lidí to tehdy odneslo zraněním.

Od té doby se navíc vztah mezi oběma zeměmi přiostřil. Třeba kvůli kauze Skripal.

‚Nebojím se, jinak bych tu nebyl.‘ Angličtí fanoušci se v Rusku cítí bezpečně i přes varování

Číst článek

„Všichni nás strašili, ale je to tady úplně v pohodě. Víte, Rusko je vlastně příjemná země. Kdybych potkal Putina, pozval bych ho na pivo,“ smál se jiný anglický fanoušek.

To, že ruskému prezidentovi vychází snaha o vylepšení renomé země, nechme stranou. Teď mluvíme o fanoušcích, kteří si mistrovství užívají, ať jsou odkudkoliv.

Když fandové Panamy odjížděli po porážce 1:6 s Anglií ze stadionu, angličtí příznivci jim tleskali a pak společně poskakovali v metru.

Jedna velká party probíhá v ulicích Moskvy, kde se jí začali účastnit i místní.

Tančí spolu příznivci týmů bez ohledu na náboženství, barvu kůže nebo jazykové bariéry.

Přesně tak by mělo mistrovství vypadat. Jako jeden velký světový karneval, který neničí žádné rvačky fanoušků.​

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme