(Ne)řešení fotbalových problémů

Problémy s částí fanoušků na fotbalových stadionech se objevují v určitých intervalech stále dokola. I když se snaží představitelé klubů, Ligové fotbalové asociace (LFA) i Fotbalové asociace (FAČR) o neustále zlepšování bezpečnosti.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnika na stadionu. Ilustrační foto | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Aktuálně se řeší incident z ligového utkání mezi Spartou a Plzní, kdy rádoby příznivec hostující Viktorie hodil pyrotechniku z tzv. kotle na hlavní tribunu, a zranil jednu z divaček. Následně došlo k zásahu policie a vyklizení sektoru plzeňských fanoušků.

Zákaz vstupu. Jak fotbalové kluby využívají možnost nepustit rizikové fanoušky na stadion?

Číst článek

Reakce ze všech stran je jasná – podobné události na fotbal nepatří. Muže, který se provinil, policie rychle zadržela a hrozí mu vězení. Celou věcí se bude zabývat disciplinární komise soutěže, incident řeší i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který svolal expertní komisi.

Všichni se najednou ptají: jak se vůbec zakázaná pyrotechnika dostala na stadion? Všude jsou přece kontroly, kluby „pracují“ s fanoušky… Kdo ale chodí na ligu pravidelně, možná tuší, že cesty jsou. Spřátelení pořadatelé, umístění na stadion dávno před zápasem, někde možná i tichá tolerance atd.

Pyrotechnika je pro spoustu fanoušků zpestřením atmosféry, vytvořením zábavnější kulisy zápasu. Jsou názory, že by se mělo kontrolovaně její používání povolit. Bezpečnostní předpisy to ale určitě nedovolují. A podobná individuální selhání jako na Letné jsou dalším přitěžujícím faktorem.

Až po velkých incidentech

Celkově ale nejde jen o současnou kauzu, podobně dopodrobna se i mezi širokou veřejností totiž prakticky pokaždé řeší incidenty na stadionech až po velkých problémech! Do té doby se „jen hodně mluví“.  

Restrikce jsou sice dané, kluby dostávají pravidelně pokuty a zákazy, které ale – jak se zdá – v současné formě nic nevyřeší.

V krajním případě možná dojde k přitvrzení, zápasy se budou hrát běžně bez diváků nebo ukončovat po různých excesech na tribunách. Policie bude častěji zasahovat. Dojde k nekompromisním zákazům vstupu pro lidi, kteří nerespektují pravidla.

(Možná někdo řekne, že jsem naivní a moralizuju, ale osobně nechci dojít do bodu, kdy bez represí nebude tahle společnost – nejen fotbalová – fungovat.)

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme