Fotbal hledá předsedu. Ale nejdřív se bude přít o změnu stanov

Martin Malík? Petr Fousek? Anebo znovu ani jeden z nich? Český fotbal bude v úterý v Nymburce vybírat nového předsedu. Leccos napoví už výsledek tahanice o změnu stanov, která bude samotné volbě předcházet a která ovlivní i volby v následujících letech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační obrázek).

Fotbal (ilustrační obrázek). | Zdroj: ČTK

Na začátku června si český fotbal nového předsedu nevybral. Česká komora volila Malíka, Morava se postavila za Fouska.

Volby proto skončily patem, protože podle současných stanov je v prvním a druhém kole ke zvolení zapotřebí nadpoloviční většina v české i moravské komoře. Ve třetím kole pak sice rozhoduje prostá většina ze všech delegátů, ale zároveň je zapotřebí alespoň 35procentní podpora v každé komoře.

Tato pravidla mají výhody i nevýhody. Na novém předsedovi se musí shodnout obě komory, takže není možné zvolení proti vůli jedné z nich. Na druhou stranu to umožňuje volbu zablokovat, jako se to stalo v červnu.

Proto v minulých měsících začaly dokonce i FIFA a UEFA na českou asociaci tlačit: „Změňte stanovy tak, abyste předsedu vždycky zvolili.“

Právě boj o změnu stanov bude samotné volbě předsedy v úterý předcházet. Podle jakých pravidel se bude hrát nejenom teď, ale i v letech následujících?

Výkonný výbor navrhl, aby ve čtvrtém kole rozhodovala prostá většina bez jakýchkoliv dalších podmínek. Tento návrh podporuje česká komora, která je větší, a mohla by tak moravskou část v budoucnu v pohodě přehlasovat.

Moravská komora předložila vlastní návrh. Chce, aby ve čtvrtém kole rozhodoval prostý součet procentuálního zisku hlasů v každé z komor. Pro pochopení: když někdo získá 100procentní podporu v Čechách a 20procentní podporu na Moravě, stane se předsedou, protože jeho součet je 120, zatímco soupeřův součet je jen 80 (0 v Čechách a 80 na Moravě).

Fousek i Malík věří, že mají podporu. Volba šéfa FAČR ale může opět skončit patem

Číst článek

Se změnou stanov však musí souhlasit nadpoloviční většina českých i moravských delegátů. Takže pokud se Čechy nakonec nepřikloní k moravskému návrhu nebo naopak, tak změna stanov neprojde. Pak by se volilo podle současných pravidel a volby by pravděpodobně znovu skončily patem.

Ustoupí tedy někdo? Moravská komora by tím při volbě předsedy zcela ztratila vliv. Navíc předložením vlastního návrhu udělala vstřícný krok. Kývnutí na český protinávrh by proto postrádalo logiku.

Oba návrhy na změnu stanov by znamenaly zvolení Martina Malíka, pokud síly zůstaly rozvržené alespoň podobně jako v červnu. Proto by čeští delegáti, kteří stojí právě za Malíkem, mohli na moravský nápad slyšet.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme