Dvě penalty během minuty? To je na bobříka odvahy

Deset let se nestalo, aby fotbalisté Plzně čelili dvěma pokutovým kopům v jednom zápase. Teď se to přihodilo ve šlágru proti Slavii v pražském Edenu během chvíle. Nějakých 65 sekund dělilo dva penaltové verdikty rozhodčího Petra Ardeleána. To chce odvahu, přiznejme si.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slávista Jan Bořil (uprostřed) diskutuje během zápasu s Viktorií Plzeň s rozhodčím Petrem Ardeleánem. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Možná budete namítat, že to zas tak velká frajeřina není, vždyť na utkání dohlížel videorozhodčí a první penaltu nařídil muž s píšťalkou na jeho popud.

Slavia - Plzeň 4:0. Sešívaní po jasném vítězství vedou ligu, Plzeň hrála poločas o deseti

Číst článek

Ale podruhé už na puntík ukázal Petr Ardeleánu bez rozmýšlení sám, a aby toho nebylo málo, ještě vyloučil plzeňského kapitána Romana Hubníka. Psala se 38. minuta a tohle byl klíčový moment souboje dvou nejlepších českých klubů současnosti.

Proč aplaudovat, když hlavní rozhodčí udělal všechno podle pravidel tak, jak měl?

Sám z vlastní rozhodcovské kariéry (byť na mnohem nižší, regionální úrovni) vím, že takhle ostře zakrojit do průběhu zápasu není nic snadného, i když hraje dejme tomu Dolní Lhota s Horní Lhotou.

Takové by se měly kopat vždycky, řekl Vrba o první penaltě Slavie. Ke druhé se nechtěl vyjadřovat

Číst článek

Plzeň si navíc za poslední roky vybudovala v zákulisí velmi silnou pozici. Neberte to jako obvinění z nekalostí, jen je pravda, že velký vliv na sudí měli a mají Roman Berbr s Dagmar Damkovou. Oba z Plzně, oba s dobrým vztahem k tamní Viktorii. To ví skoro každý, kdo se o fotbal v Česku zajímá, a bylo by bláhové si myslet, že ligoví rozhodčí ne.

Možná i pod tíhou toho třeba v minulosti kolikrát chybovali. Hlavně nenaštvat „taťku“, jak mu někteří z nich přezdívají. Možná za tím nebyl ani velký úmysl, jen nezvládli ten tlak a neměli odvahu udělat nepopulární rozhodnutí, které by jim mohlo v budoucí kariéře uškodit.

Petr Ardeleánu se toho nebál a za to zaslouží uznání. To, že ne všechny jeho verdikty z očekávaného utkání sedmého kola byly správné, je věc druhá a podřadná. Klíčové situace totiž vyřešil odvážně a bezchybně.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme