Fotbalová a lidská Moskva

Pokud se projdete Moskvou, teď myslím hlavně centrum s Rudým náměstím a okolí, fotbalu neuniknete. Všude davy plné cizinců často s vlajkami nebo v dresech. Rozdíly se ale, nejméně během šampionátu, úplně smazaly.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při vstupu na obrovskou plochu se nevyhnete kontrole v rámovém detektoru, prakticky ale bez čekání. A ani prohlídka není nijak „divoká“.

Rusové se snaží, aby si fanoušci, kteří přijeli na šampionát, odvezli nejen fotbalové ale i další zážitky. A to bez nějakých výrazných omezení. Můžete si o téhle velké zemi myslet, co chcete. Ale teď ukazuje hodně milou tvář.

Někdo může namítnout, že je to jenom naoko, že si Rusko potřebuje udělat dobrou reklamu, zakrýt některé další události. Ano, pokud jde o politiky! Tenhle kontext je v každé zemi při pořádání největších sportovních událostí.

I peněz se do výstavby stadionů investovalo hodně, ve srovnání s jinými oblastmi, k životu potřebnějšími, asi až zbytečně. Ale znovu: tohle je všude.

‚Guardiolův efekt‘. Trenér, který změnil pohled na fotbal

Číst článek

Ani jsem se nechtěl o podobných věcech zmiňovat, chtěl jsem psát hlavně o „obyčejných“ lidech. Ochota a vstřícnost. Prakticky každý má tendenci pomoct, až na některé mrzouty, které potká v různých zemích i doma každý. Takovou realitu aktuálně vidím v Moskvě.

A ne, nejsem slepý a hluchý k věcem, které se ve světě dějí. Jen bych nerad, aby se pořád generalizovalo. Mockrát jsem totiž zažil, jak si lidé dělají obrázek o nějaké zemi a jejích obyvatelích jen z minima informací.

Ale dost už stokrát opakovaným „moudrům“. Kdo má rád fotbal, tak čeká na neděli. A stejně jsem na tom i já. Tak kdo? Francie, nebo Chorvatsko?

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme