Hyperaktivní ministryně Černochová s Řehkou a Foltýnem riskuje

Výběr náčelníka generálního štábu české armády dostal politiky do varu. Nejprve se ministryně Jana Černochová z ODS musela popasovat s Milošem Zemanem. Ona si přála ředitele sekce rozvoje sil Ivo Střechu, prezident preferoval zástupce končícího Aleše Opaty Jaromíra Zůnu. A tak jako kompromis se vylíhl brigádní generál Karel Řehka. K němu však vznáší výhrady opozice.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastoupené ozbrojené jednotky přivítala ministryně obrany Jana Černochová z ODS

Nastoupené ozbrojené jednotky přivítala ministryně obrany Jana Černochová z ODS | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Napětí vyvolává i touha ministryně po důkladném průvanu mezi armádními špičkami. V plánu má velké změny v generálním štábu: sama připomíná, že má skončit kontrakt hned dvanácti generálům, že jim nemusí být prodloužen a že by si nový náčelník měl postavit svůj vlastní tým.

Šéf branného výboru sněmovny a bývalý ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar očekává mezi důstojníky „velké nepokoje“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Hyperaktivní ministryně Černochová s Řehkou a Foltýnem riskuje

Sociálnědemokratický exministr zahraničí Lubomír Zaorálek zase v sobotním vydání deníku Právo napsal, že poprvé v historii do čela armády přichází člověk z civilu po přerušení služby a že Řehka nemá žádnou zahraniční školu a nikdy nepůsobil v žádné velitelské funkci na generálním štábu.

Toho všeho, včetně Řehkova nízkého generálského stupně, si je Jana Černochová nepochybně vědoma, přesto se ale do riskantní operace pustila.

Patrně k současným velitelům pociťuje značnou nedůvěru, jinak by sotva obešla služební a kariérní postupy, které favorizovaly dosavadní Opatovy spolupracovníky.

Nevhodné veřejné glosy

Na jedné straně by se ještě dalo pochopit, že dává přednost mladší generaci vojáků s bezprostředními zkušenostmi z namáhavých misí. Na straně druhé se ale od české armády v nejbližším období očekává něco jiného než expedice do různých koutů světa.

Priorita je ochrana České republiky, potažmo východního křídla Severoatlantické aliance. Kvůli tomu se rozjíždějí čerstvé nákupy vojenské techniky a vláda plánuje ještě v průběhu tohoto volebního období zvednout výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak jsme se v rámci NATO zavázali.

Doba je dynamická a Rusko nevyzpytatelné. Proto je tím posledním, co bychom si měli přát, nervozita a chaos mezi důstojníky. Na rozdíl od řady svých předchůdců se Černochová na řízení rezortu obrany léta v opozici připravovala.

Nikdo jí nemůže upřít znalosti, větším problémem však je její hyperaktivita, při které více než na diplomatický um spoléhá na svoji ráznost.

Tomu ostatně odpovídá i její další personální krok, kterým je usazení plukovníka Otakara Foltýna do křesla náčelníka Vojenské policie. Opoziční poslance nominace tohoto analytika, právníka a publicisty podráždila ještě víc.

Náčelníkem generálního štábu bude šéf úřadu pro kyberbezpečnost Řehka, návrh schválila vláda

Číst článek

Připomněli například jeho nevhodné veřejné glosy na adresu prezidenta a dalších politiků. Ministryni nakonec nezbylo, než komentáře policistů a vojáků na sociálních sítích označit za „nešvar“ a Foltýna s Řehkou požádat, aby se jich pro příště zdrželi.

Mohli bychom se ale tázat, jestli právě názorová blízkost s Černochovou nepomohla oběma pánům do funkcí. Nebylo by to bohužel poprvé – stalo se zde smutným zvykem, že jsou do nejvyšších pozic v policii a armádě vysíláni lidé, kteří konvenují tomu či onomu ministrovi. O to hůře se jim ale pak získává autorita mezi podřízenými.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Řehka a Foltýn své role nezvládli. Přesto zdůrazněme, že politickou odpovědnost za ně nese ministryně obrany a celý kabinet. Pokud se cokoli při armádní reformě, obměně vojenské techniky nebo naší koordinaci se spojenci pokazí, bude mít z ostudy kabát celá Fialova koalice.

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme