Gibraltarská ‚operace svoboda‘, oblast finišuje očkování

Evropa má svého očkovacího premianta. Gibraltar počítá s dokončením vakcinace svých obyvatel v několika příštích dnech. Do konce března by zámořské teritorium Spojeného království na jihu Pyrenejského poloostrova mělo proočkovat populaci starší šestnácti let i několikatisícovou přeshraniční pracovní sílu.

Komentář Gibraltar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltar nezaznamenal žádný výpadek v dodávkách, mezi nimiž převažovaly vakcíny Pfizer/BioNTech. Pomohl i fakt, že oblast, o níž se Británie více než 300 let přetahuje se Španělskem, je z velké míry závislá na cestovním ruchu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Gibraltar je malá oblast se zhruba 33 tisíci obyvateli, což je bezesporu jeden z hlavních důvodů bleskové vakcinace. Nicméně k úspěšné akci vedlo příčin hned několik. Předně – souvislý přísun očkovacích látek z Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gibraltarská „operace svoboda“, oblast finišuje očkování

Gibraltar nezaznamenal žádný výpadek v dodávkách, mezi nimiž převažovaly vakcíny Pfizer/BioNTech. Pomohl i fakt, že oblast, o níž se Británie více než 300 let přetahuje se Španělskem, je z velké míry závislá na cestovním ruchu. Roční útlum místní tvrdě zasáhl a mnozí skončili bez práce. Svou roli hraje i rozloha – Gibraltar měří jen něco málo přes 6,5 kilometrů čtverečních, což je v případě distribuce vakcín výhoda.

Nicméně žít na území o velikosti okresního města má i své zápory. Po několikaměsíčním lockdownu si tamní obyvatelé nepřejí nic víc než znovu otevřít hranice a alespoň na chvíli opustit Skálu, jak výčnělku u Gibraltarského průlivu říkají Britové. Mnozí místní, kteří jsou zvyklí vyrážet přinejmenším o víkendu do sousedního Španělska, přiznávají, že už ve své domovině pociťují jistou klaustrofobii.

Návrat k normálnímu životu

„Když žijete v populaci, která je takto malá, pochopíte, jak důležité je nechat se očkovat, protože jste navzájem dobře propojení, víte, kteří další lidé dostali vakcínu, a víte, že to je dobré pro váš národ,“ vysvětlila tamní ministryně zdravotnictví Samantha Sacramento velký zájem o očkování mezi Gibraltařany.

Vakcínu dosud odmítlo jen necelých 3,5 procenta obyvatel. V oblasti se v uplynulém roce koronavirem nakazily více než 4000 lidí, 93 z nich zemřelo. Nejvíce obětí si nákaza vyžádala letos v lednu a únoru. Nyní mnozí doufají, že mají epidemii za sebou. Gibraltarské úřady začaly pozvolna uvolňovat opatření, otevřely se školy i restaurace, byť tam stále platí povinnost roušek, maximálně šesti lidí u stolu a zákaz alkoholu. Dál platí i zákaz nočního vycházení.

„Zahájili jsme takzvanou operaci svoboda, nicméně obezřetnou,“ uvedla Sacramento s tím, že je třeba začít žít zase „trochu lidštěji“ a mít možnost nadechnout se čerstvého vzduchu. Nový začátek si tamní obyvatelé spojují s 30. březnem. Ten den se na území uskuteční kvalifikační zápas Světového poháru ve fotbale, Gibraltar versus Nizozemsko.

Evropská komise předloží návrh očkovacího pasu. ‚Zásadní krok v cestování,‘ shodují se kanceláře

Číst článek

Stadion se bude moci z poloviny zaplnit diváky. Fanoušci ale budou muset prokázat, že jsou buď očkovaní, nebo nemoc prodělali a mají imunitu. I to bude zkouška.

Gibraltar teď podobně jako Evropská unie řeší návrhy digitálních očkovacích pasů v naději, že by u nich záhy mohla začít turistická sezóna. I přes určité obavy z nových variant nákazy převažuje na Gibraltaru pozitivní nálada. Obyvatelé Skály už totiž mají – na rozdíl od zbytku Evropy – návrat k relativně normálnímu životu snad na dosah.

Autorka je novinářka

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme