Babiš nemlčí, ale nestojí to za řeč

„Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a podat demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?“ ptá se vicepremiér a předseda Hnutí Ano Andrej Babiš v inzerátech, které zaplavily středeční noviny. Babiš na nich ve svém typickém svetru (asi recykluje jen jednu fotku, vždyť je to úsporné) na čtenáře zírá s pusou přelepenou kobercovou páskou. A aby lidé věděli, že se nenechá umlčet, vytahuje své trumfy, co vlastně o Bohuslavu Sobotkovi a jeho (zatím) ČSSD ví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, Právu a Blesku vyšly 3. května celostránkové inzeráty hnutí ANO s přelepenými ústy Andreje Babiše | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Babiš v inzerátech tvrdí, že toho opravdu hodně ví o OKD, kde Sobotka se svými přáteli, finančníkem Zdeňkem Bakalou a právníkem Radkem Pokorným „vzali střechu nad hlavou více než 43 tisícům hornických rodin a zničili celý region". A že také leccos ví o soudu kvůli prodeji OKD, kde vznikla státu šestimiliardová škoda.

Vezměme to tedy popořádku. Prodej OKD do rukou Zdeňka Bakaly a jeho dalších zahraničních společníků se odehrál už před 13 lety. Faktem je, že kdyby tehdejší vláda, v níž byl Sobotka ministrem financí, věděla, jaký bude OKD čekat vývoj, možná by se snažila byty z tehdejšího kolosu vyčlenit. Jenže tak prozíravý by asi nedokázal být nikdo.

Stejně tak by se ale dalo říct, že bývalá sociálnědemokratická vláda asi nevěděla, jaký bude vývoj po privatizaci Unipetrolu. A kdyby to věděla, snad by ho ani neprodávala. Kupcem strategické petrochemické firmy se měl stát Babiš a jeho Agrofert, jenže ten pak od koupě ustoupil a domluvil obchod s napodruhé vítězným polským PKN (bylo to v roce 2004, stejně jako privatizace OKD).

Tato firma mimochodem v tuzemské klíčové petrochemické firmě rozprodala, co se dalo, uzavřela si pro ni výhodné kontrakty na dovoz ropy a domů si vyplatila tučnou dividendu. A mimochodem, byl to Babišem zmiňovaný Sobotkův přítel Radek Pokorný, který coby advokát poté pomáhal na straně Babiše dostat z Poláků miliardy za nakonec zmařené připravené obchody s Unipetrolem. Tehdy mu tedy Radek Pokorný zjevně jako ničitel horníků nevadil.

ANO spustilo kampaň. Babiš se zalepenými ústy je ve většině novin

Číst článek

Jistě, Unipetrol se nakonec vzpamatoval a nedopadl zdaleka tak špatně jako OKD, které nakonec skončilo kvůli obřím dluhům v insolvenci. Rozhodně ale nikdo z horníků nepřišel o „střechu nad hlavou". Kauza bytů OKD spočívá v tom, že si nájemníci chtěli po privatizaci byty odkoupit. Bakala ale všechny domy vyčlenil do samostatné společnosti a tu pak výhodně prodal zahraničnímu fondu. Ano, vůči nájemníkům, kterým sliboval, že jim byty asi prodá, to není zrovna dobré chování.

Na druhou stranu, nikdo dosud neprokázal, že by to bylo nezákonné. Bakala totiž neprodával jednotlivé byty, ale akcie společnosti. A na ně se žádné předkupní právo nájemníků a tedy i jejich nárok nevztahuje. Jestli tedy vyčítá Babiš Sobotkovi neetické chování Bakaly, co si pak myslet nejen o jeho akci Unipetrol ale třeba i o jeho vlastních eskapádách se zemědělcem Radou, kterému kvůli sporu s Babišovým Agrofertem někdo postříkal pole herbicidem?

Měl se ptát v roce 2013

Pokud jde o soud, který rozhoduje, zda státu vznikla při privatizaci OKD v roce 2004 šestimiliardová škoda, je jasné, že to není dobrá vizitka Sobotky. Byl tehdy ministr financí a vláda, v které seděl, o prodeji státního podílu rozhodla. Není to ale premiér, kdo stojí před soudem, ale lidé z tehdejšího Fondu národního majetku, kteří dokumenty pro vládu připravili a pak podepsali smlouvy.

Jak to soud rozhodne, zatím není vůbec jisté. Sobotka možná bude ostatně předvolán jako svědek. Na druhou stranu, jestli Babišovi tato Sobotkova 13 let stará odpovědnost za špatný státní obchod tak vadí, nemusel s ním chodit před třemi lety do vlády. Je to tedy asi tak stejně relevantní výčitka, jako když dnes Sobotka Babišovi říká, aby vysvětloval jeho 20 let starý nákup části Agrofertu či prodeje firem před devíti lety. Ptát se měl před jednáním o vládě v roce 2013.

Babišovy inzeráty s útokem na ČSSD tedy nakonec neobsahují nic důležitého. Je to jen důkaz, jak Babiš umí využívat média, a to nejen ta svoje. Inzeráty totiž vyšly, i když v mírnější formě bez jmen Bakaly a Pokorného zřejmě z obavy z žalob, i mimo jeho Mafru. A aby toho nebylo málo, objevila se ve středu na youtube nahrávka Babiše s redaktorem z jeho MF Dnes, kterak se baví, co politicky ožehavého v jeho novinách hlavně o ČSSD vyjde a co ne. Těžko najít větší důkazy Babišova střetu zájmů a manipulace, které mu vlastnictví médií (pardon, svěřeneckého fondu) umožňuje.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme