Takovou Mou vlast jako má Česko na světě už nenajdete, buďte na ni hrdí!
Začal největší a nejstarší český hudební festival Pražské jaro. Každý rok ho zahajuje symfonická báseň Bedřicha Smetany Má vlast a vůbec poprvé ve více než sedmdesátileté historii Pražského jara ji na úvod zahráli členové Vídeňské filharmonie. Orchestr, který ve světě hraje skutečně první ligu. Nastudoval ji s nimi proslulý dirigent a pianista Daniel Barenboim.
Muž, který pochází z argentinské židovské rodiny ruského původu, od devadesátých let vede Státní operu Pod lipami v Berlíně, je nositele Řádu britského impéria i francouzského Řádu čestné legie či německého Velkého spolkového řádu atd.
Když poprvé slyšel Smetanovu skladbu, a poslouchal ji z nahrávek českého dirigenta Rafaela Kubelíka, uvědomil si, že Má vlast je mimořádná. V rozhovorech mimo jiné i pro Český rozhlas uvedl, že nezná jiné národy, které by měly podobnou skladbu.
Má vlast je podle něj pokaždé považována za velmi národní, a právě tento přívlastek dnes není moc populární, říká Barenboim a dodává, že být vlastencem znamená být pyšný na to, co mi má země dala. A právě to cítí ve Smetanově Mé vlasti.
Jeho slova mi na dlouhé hodiny uvízla v hlavě a opakovala jsem si je, když jsem pozorovala po ulicích projíždějící automobily se zpětnými zrcátky vyzdobenými českými vlajkami a záhy si uvědomila, že jde o hokejové fanoušky a nikoli občany, které si připomínají Den osvobození 8. května natožpak začátek Pražského jara.
A zároveň jsem se pousmála při představě, že by do plně zaplněného Smetanova sálu pražského Obecního domu vkráčeli vítězstvími rozjaření nejenom hokejoví - ale i fotbaloví - fanoušci, které ve víře v český národní sport neodradily v těchto dnech veřejně propírané kauzy a mlčky, se slzou v oku, s hlavou hrdě vztyčenou a třeba i s modro-bílo-červeným praporkem v ruce poslouchali, jak se klidné zurčení potůčku pomalu přelévá ve velkolepý tok části zvané Vltava a dme se jim pýchou hruď správného Čecha.
Jak by asi reagovalo obecenstvo? A co na to zmiňovaný dirigent Daniel Barenboim? Jisté je - že tohle se skutečně nikdy nedozvíme.
Druhý rok Petra Pavla. Jaký byl?
Kateřina Perknerová
Moskevský ‚klub sesazených prezidentů‘ má nového člena
Libor Dvořák
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková