Green Deal jako jedna z příčin politických problémů mnoha evropských zemí

Greel Deal neboli Zelená dohoda pro Evropu je kromě svých ekologických dopadů taky „příležitost k udržení naší budoucí prosperity“, prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém výročním Projevu o stavu Evropské unie. Na jednu stranu to je pravda, na stranu druhou to je jedna z příčin politických problémů, které nyní vidíme v řadě zemí na západ od nás.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Green Deal

Green Deal | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zelená transformace ekonomiky je skutečně příležitostí k růstu hospodářství. Nejde o nějaké evropské zelené šílenství, jak se nám snaží namluvit někteří politici či komentátoři. Konec konců, světovým lídrem v elektromobilitě nyní nejsou evropské automobilky ani americká Tesla, ale čínští výrobci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska: Green Deal jako jedna z příčin politických problémů mnoha evropských zemí

Problémem je, že ona slova o příležitosti, která říká von der Leyenová a stejně tak i mnozí další politici, platí z dlouhodobého hlediska. Dlouhodobě vzato se zelená transformace skutečně vyplatí a jde o cestu k modernizaci ekonomiky. Ale krátkodobě nepochybně bude mít značné náklady a mnoho poražených.

Jenže o tom všem politici, kteří radikální snižování emisí prosazují, až dosud nemluvili. Opakovali pouze dokola, že Evropa musí být lídrem tohoto procesu, a to nejen z ohledu na katastrofální důsledky případného velkého oteplení planety, ale i v zájmu udržení vlastní konkurenceschopnosti.

V Česku a podobných zemích to do takové míry neplatí, ale na západ od nás byla veřejnost až dosud většinově jednoznačně pro a prosazovala co nejambicióznější zelenou transformaci.

Nyní ale přichází vystřízlivění – stačí se podívat na průzkumy veřejného mínění třeba v Německu, kde by pravicově populistickou Alternativu pro Německo, která popírá nutnost proti globálnímu oteplování něco dělat, volila pětina lidí.

‚Bez Putina by to nebylo.‘ Evropská unie přispěje na společný nákup zbraní, státům zaplatí administrativu

Číst článek

Jedním z podstatných důvodů je zásah zelených opatření do peněženek běžných Němců – jde hlavně o zákon zakazující instalaci nových plynových kotlů nebo plány zpoplatnění emisí z budov.

Tyto počáteční vysoké náklady na zelenou transformaci přitom byly zřejmé od začátku, ale politici o nich nemluvili. Přenechali tak pole působnosti populistům, kteří přitom žádné lepší řešení nemají – pokud nechceme popírat závěry vědy, musíme prostě vzít na vědomí, že je v našem zájmu směřovat ke klimatické neutralitě, tedy srazit emise prakticky na nulu.

Nyní je otázkou, jestli standardní politici zvládnou tuto zatáčku vybrat a podaří se jim udělat zelenou transformaci sociálně přijatelnou. Rezignovat na ni alternativou není, stejně jako jí není volba nezodpovědných radikálů.

Autor je komentátor Hospodářských novin

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme