Jak se staráme o vaše soukromí? To je tajné

Česko ve světě kybernetické bezpečnosti zatím spíše tápe, úřady se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných lidí i obrovským technickým dluhem. A místo vysvětlování svou nepřipravenost maskují slovy o utajení.

Komentář Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě zjevných děr v systémech se úřady potýkají i s nepořádkem při správě osobních informací občanů. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain,©

druhý kybernetický útok má za sebou ministerstvo zahraničních věcí. Tedy druhý, o kterém se veřejnost dozvěděla.

Ministerstvu zahraničí radí s kybernetickou bezpečností živnostník. Resort si ho najal bez soutěže

Číst článek

I tak se o zabezpečení resortu dál stará jeden konzultant – živnostník. Ministerstvo na jeho angažmá nevypsalo soutěž a mluvčí všechny dotazy odbíjí slovy o utajovaných informacích. Proč jsou „tajné“ objednávky veřejně vyvěšené v registru smluv, rovněž tají.

Je to drahé

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod kterého kybernetická bezpečnost spadá, měl od jara plné ruce práce se zpackanou výměnou ministra kultury, nejspíš proto k zabezpečení státních IT systémů zatím přispěl akorát myšlenkou, že se to finančně nevyplatí.

Lépe zabezpečit IT systémy vnitra se nevyplatí, napsal ministrům Hamáček. Čísla ale naznačují opak

Číst článek

Konkrétní čísla, kde jsou peníze potřeba, jsou – překvapivě – tajná.

Drahé by bylo i posílit Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, a tak místo 48 nových zaměstnanců jich dostane jen osm. Že je to tragicky, málo naznačuje i fakt, že se hesla celé řady úředníků nebo soudců roky válela na internetu, aniž by se tím kdokoli zabýval.

Že jde o reálný problém, ukazují případy ze zahraničí - od ukradených daňových záznamů v Bulharsku, přes uniklé biometrické údaje Britů až po paralyzované samosprávy v USA. A útok „vyděračského“ programu už zažila i nemocnice na Rokycansku.

Poslanci Farský a Zaorálek, soudce Šámal. E-maily a hesla stovek politiků a úředníků lze koupit za 60 korun

Číst článek

Kromě zjevných děr v systémech se úřady potýkají i s nepořádkem při správě osobních informací občanů. Jak vyplynulo z tiskové zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů, ministerstvo vnitra v desítkách tisíc případů (nejde o překlep, konkrétně šlo o 95 555 přešlapů) pustilo úředníky a exekutory k informacím, na které neměli nárok. Jeden úřad proto druhému vyměřil pokutu přes milion korun, zákonodárci ji ale úpravou zákona zrušili: nově není možné úřady za úniky osobních údajů trestat.

Ministr Hamáček má pravdu, že náprava bude drahá. Česká veřejná správa se v letech minulých zapletla do řady nevýhodných a předražených IT zakázek, kdy se navíc smluvně uvázala jedinému dodavateli, který ji nyní drží v hrsti.

Vnitro neuhlídalo osobní údaje desetitisíců lidí. Pokutu platit nemusí, pomohla mu změna zákona

Číst článek

Ukázkovým příkladem je daňový systém ADIS: zastaralý a jen těžko udržovatelný program představuje pro všechny své díry bezpečnostní riziko, jež v dohledné době nepůjde úplně eliminovat. Řešením tedy je vybudovat systém nový, Česko se ale nejdřív bude muset vyplatit z područí IBM, což bude trvat až do roku 2023.

Přitom ve státních systémech, jako je ADIS, leží citlivé informace o všech občanech Česka - od daňových přiznání živnostníků až po záznamy o manželích a dětech.

Argumentem není ani to, že lidé běžně své osobní údaje sdílí s kdekým. Účet na facebooku nebo instagramu můžete snadno zrušit, o svých záznamech z moci úřední ale nerozhodujete.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme