Hledá se uložiště pro vysloužilé politiky

Pro německé politiky platí od roku 2015 tzv. karence, neboli zákonem nařízená zdrženlivost, kvůli níž nemohou minimálně 12, někdy až 18 měsíců po skončení funkce nastoupit do byznysu. Nedostatky legislativy však ukazuje např. Gerhard Schröder, do roku 2005 spolkový kancléř, který se nyní rozhodl usednout v dozorčí radě Rosněftu, tedy ruské státní firmy.

Komentář Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Foto: Kay Nietfeld/DPA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

S vysloužilými politiky se to má jako s vyhořelým jaderným palivem. Složitě se pro ně hledá vhodné úložiště. Čím vyšší bylo jejich postavení, tím zapeklitější problém to je.

A protože ho ještě nikdo nevyřešil, hledají se jenom přechodná, a proto z povahy věci nedostatečná řešení, což o radioaktivním odpadu platí také.

Karence jako zdánlivé řešení

V Německu panuje víceméně shoda na tom, že politik, který řídil ministerstvo, připravoval zákony a rozhodoval o státních penězích, by neměl po složení funkce nastoupit do byznysu. Alespoň ne hned. Kupříkladu Daniel Bahr nastoupil na konci roku 2014 na vysokou pozici v pojišťovně Allianz, rok předtím byl ještě ministrem zdravotnictví. Bahr v tom střet zájmů neviděl nebo spíš nechtěl.

Ten rok se takových pochybných transferů z politiky do byznysu stalo víc. Veřejnost zatlačila, legislativní proces se rozběhl a od roku 2015 mají bývalí členové spolkové vlády takzvanou karenci, tedy zákonem naordinovanou zdrženlivost, kdy musejí lákavým nabídkám z byznysu odolávat dvanáct, těm obzvlášť lákavým dokonce 18 měsíců.

Budova Allianz pojišťovny v Praze | Foto: Allianz

Není ta lhůta příliš krátká? Ta otázka je na místě a v Německu stále visí nezodpovězená ve vzduchu. Mějme přitom na paměti dvě věci, které spolu souvisejí: byznys dokáže bývalé politiky velmi dobře absorbovat. Ta savost je fakt obdivuhodná. A vlastně logická, protože politické kontakty a důvěrná znalost zákulisí mají extrémní trvanlivost. Za rok a půl to prostě nezmizí.

Gerhard Schröder a vazby na Rusko

Že osmnáctiměsíční karence je vlastně docela směšná, dokazuje Gerhard Schröder, který byl spolkovým kancléřem do roku 2005 a který hned poté přijal nabídku ruského Gazpromu tlumočenou samotným Vladimírem Putinem. Proč zmiňuji právě Schrödera? Protože exkancléř se čerstvě rozhodl přijmout místo v dozorčí radě další ruské státní firmy, v Rosněftu. A to už je silná káva, protože proti této Kremlem kontrolované firmě uvalil západ v reakci na ruské angažmá v ukrajinské krizi sankce, které kancléřka Angela Merkelové rozhodně nechce odbourávat. „To, co dělá pan Schröder, není v pořádku,” řekla kancléřka o svém předchůdci.

Gerhard Schröder | Foto: Jiří Hošek

Nejenže má Gerhard Schröder nadále velmi dobré kontakty, o které má Moskva evidentně zájem, je také stále představitelem úřadu, který vykonával sedm let a který chtě nechtě pořád zosobňuje. Co platí o kancléři, lze říct i o ministrech. 

Institut Václava Klause dostává milionové dary od muže, kterého exprezident omilostnil

Číst článek

Obloukem se tak vracím k původní otázce: kam tedy s nimi? Protože nechci tento sloupek zakončit pesimisticky, pokusím se rozfoukat plamínek naděje. Existuje totiž jedno řešení, které je humánní, důstojné a navíc také české. Jde v zásadě o to, že se vysloužilý politik takříkajíc zapouzdří do institutu, který by ideálně nesl jeho jméno a ze kterého by mohl v klidu vyzařovat (zase ta podobnost s jaderným odpadem!) moudrost a erudici. Takto zapouzdřený expolitik by také mohl rozdávat rady nebo případně se vztyčeným ukazováčkem i varovat. 

Jako všechna prozatímní řešení má i tohle své nesporné limity. Osobně si nejsem jistý, jestli by okolí sneslo tolik „institutů” a profesorského poučování. Na druhou stranu je možné tyto zapouzdřené politické vysloužilce ignorovat. Gerharda Schrödera v dozorčí radě Rosněftu bohužel ignorovat nelze.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme