I kdyby Evropa potápěla čluny s migranty, pokusům zoufalých lidí nezabrání

Mrtvý kozel se řezníkova nože nebojí. Tohle francouzské přísloví by si měla připomínat příští vláda, až bude jednat o migrační politice. Aby nerozhodla tak krátkozrace a hloupě, proti zájmům České republiky, jako teď Sobotkův kabinet, který definitivně odmítl přijímat uprchlíky podle evropského systému kvót.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci

Uprchlíci | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Zmíněné přísloví připomíná britský novinář Patrick Kingsley ve vynikající knize Nová Odyssea. Rok 2015 strávil autor na migračních trasách v 17 zemích Asie, Evropy a Afriky, mluvil se stovkami uprchlíků, pašeráků, policistů, dobrovolníků, vládních úředníků a napsal čtivou fakty nabitou studii.

A v ní desítky migrantů mluví o motivaci – proč riskují životy na cestě pouští, ve vratkých člunech ve Středozemním moři, v rukou bezohledných pašeráků lidí: protože to všechno je lepší než podmínky života doma.

Milióny lidí ohrožených válkou, diktaturami, nemocemi, chudobou a hladomorem v Afghánistánu, Pákistánu, Sýrii, v utečeneckých táborech v Turecku, Libanonu a Jordánsku, v Libyi, Somálsku, Nigérii, Eritrei a dalších afrických zemích se chystají na cestu na sever. „I kdyby se rozhodli lodě migrantů bombardovat, stejně by si cestu nerozmysleli," vysvětluje v knize jeden uprchlík ze Sýrie.

Takže – když se přidržíme jen racionální analýzy faktů bez vítacích i nevítacích předsudků – oni přijdou.

Smrtelná sezóna

EU v září 2015 odsouhlasila - navzdory hlasům Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska -, že jednotlivé země převezmou z přetížené Itálie a Řecka 120 tisíc žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a Eritreje - spolu se starším slibem to bylo nakonec 160 tisíc, na Česko připadlo přibližně 2600 lidí, zatím je tady jen 12 migrantů z Řecka. Všechny země EU zatím přemístily pouze 18 tisíc žadatelů o azyl, systém kvót tedy nefunguje v celé unii.

Česká vláda přesto udělala hrubou chybu, když přijetí pár desítek lidí odmítla. Správný postup byl vybrat a pozvat do Česka tři stovky žadatelů, tedy deset procent požadovaného množství, což je průměr v celé Unie, a poctivě je provést celým procesem schvalování žádosti o azyl až po integrační programy pro úspěšné z nich. Bylo by to solidární, lidské a také praktické – tyhle zkušenosti se budou hodit.

Evropa se migraci neubrání, což platí i pro Českou republiku (a Slovensko, Rakousko, Polsko i další), pokud se tedy nechce zabarikádovat uprostřed kontinentu. V takovém tom případě by se měli politici nejprve zeptat občanů a byznysu, zda chtějí zůstat za plotem ve skanzenu odstřiženi od okolního světa.

„Víme, že nás čeká dosud nejsmrtelnější sezóna," řekl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Joel Millman k situaci ve Středozemním moři. Na cestě do Itálie letos zatím zahynulo 1530 lidí. V Itálii je nyní v uprchlických zařízeních 180 tisíc migrantů, letos zatím připlulo z Afriky dalších 54 tisíc, o 34 procent víc než vloni za stejnou dobu, což je důsledek zavření turecko-řecké cesty. Podle expertů je v Libyi nyní až milión lidí, kteří doufají, že se dostanou do Evropy.

Patrick Kingsley v knize z údajů posbíraných mezi pašeráky v Libyi spočítal, že jejich zisk (po odečtení všech nákladů včetně úplatků pro policii) z jedné lodi se 400 migranty je 160 tisíc dolarů (asi 3,7 milionu korun). Jedna taková plavba se dá zorganizovat za týden.

Nakoupený čas

Evropa si koupila nynější relativně klidné období za miliardy eur díky smlouvě s Tureckem z března 2016 o navracení nelegálních migrantů z Řecka. Dohoda je ale velmi křehká a může kdykoliv skončit – čímž Turecko už několikrát pohrozilo. Její konec má v rukou prezident Recep Erdogan, ale může se stát, že země nebude schopná jejím podmínkám dostát: už dnes má podle UNHCR na svém území 2,77 milionu uznaných uprchlíků.

EU a Angela Merkelová, která byla hlavní vyjednavačkou smlouvy za EU, aby si zajistila klidný rok před volbami, by měly času využít nikoli ke krátkozrakému betonování a la Chovanec, ale k přípravě promyšleného systému, který bude migranty přijímat, hodnotit jejich nároky podle azylového práva – ideálně společného pro celou Evropu - a napomáhat k jejich usídlení v přijímacích zemích, nebo je vracet.

Česko by nemělo kibicovat z bezpečného povzdálí a mnout si ruce, že Unie v řešení migrace selhává. Je to postoj nejen zbabělý, ale také poškozující zájmy Česka. Pro malou zemi uprostřed Evropy propojenou ekonomicky, občansky i duchovně s Evropou je životním zájmem podílet se na řešení jejích problémů. Kdo by si ale pěstoval v klubu člena, který ostatním jen okopává kotníky, bere si ze stolu plnými hrstmi a přitom neplatí členské příspěvky?

Jak nepřijímat teroristy

Ať už je nebo bude motivace k přijímání migrantů humanitární, nebo praktická (většina evropských národů vymírá), případně jen chladně racionální (oni přijdou), je jediné účinné řešení právě na evropské úrovni.

Čím větší bude v přijímání lidí z jihu chaos, tím větší bude nebezpečí, že se s nimi svezou teroristé. A čím rozhádanější a liknavější bude Evropská unie v přípravách, jak zvládnout migraci z jihu, tím hůř se bude přijatelný funkční systém dávat dohromady.

Sobotkova vláda svým rozhodnutím nesledovala zájmy České republiky, ale prospěch ČSSD, ANO a lidovců. A přijala krátkozraké hloupé závěry – prostě předvolební.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme