Imunita pro Babiše

Víc než dvacet let znamenala policejní žádost o vydání poslance či senátora k trestnímu stíhání velkolepou událost. Členové parlamentu mohli svým hlasováním zařídit svému kolegovi doživotní bezstarostnost alespoň v daném případě: pokud jej odmítli vydat, nemohl být už nikdy stíhán.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš v roce 2017 se svou předvolební knihou

Andrej Babiš v roce 2017 se svou předvolební knihou | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jenže tahle poněkud pobuřující praxe už je minulostí - a tak bychom se také měli dívat na aktuální debaty, jestli sněmovna vydá policii Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Mimochodem, ironií osudu je, že tahle změna ústavy, podle níž znamená nevydání poslance či senátora pouze odklad do konce jeho mandátu, prošla českým parlamentem v březnu 2013, v době, kdy znechucený volič hledal alternativu k tehdejšímu politickému systému a jeho reprezentantům. A vybral si Miloše Zemana s Andrejem Babišem.

Někdejší praxe “doživotní imunity” jakoby se stále odrážela i v dnešní atmosféře. Andrej Babiš nebude rozhodnutím poslanců vydán katu, ani ho případná potvrzená imunita nezbaví jednou provždy problémů s Čapím hnízdem. Po volbách se navíc o něm i Jaroslavu Faltýnkovi bude hlasovat znovu, pokud tedy budou znovu zvoleni, což téměř s jistotou budou. 

A opět: i kdyby snad náhodou oba pánové vydáni nebyli, policie si bude muset “jen” počkat do dalšího volebního období. Soudě dle mnoha jeho výroků musí být pro Andreje Babiše představa, že bude trávit odteď až do pozdního věku všechen svůj čas ve sněmovně, aby se stíhání vyhnul definitivně, horší, než hrozící trest. 

Čapí hnízdo v chaosu paragrafů

Číst článek

A nyní učiňme povinnou vsuvku a řekněme si, že podle presumpce neviny jsou Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek zcela nevinní muži, kteří mají samozřejmě právo na spravedlnost jako kdokoliv jiný. 

O imunitu se nehraje 

Ovšem důvěru ve spravedlnost si zaslouží i veřejnost. Muž v čele aktuálně nejsilnější politické strany a jeho pravá ruka nepatří právě mezi nejohroženější druhy Česka, mají dostatek prostoru i prostředků bránit se stíhání tak, jak to musejí dělat i jiní. 

Což je mimochodem důležitá okolnost celé kauzy. Politici ANO celkem správně poukazují na fakt, že jsme tu zažili dost případů, které po velkolepém obvinění skončily po letech potichu kdesi zapomenuty. Ano, je to pravda, samotný fakt trestního stíhání samozřejmě ještě neříká nic o vině. 

Sněm Ano, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Začít s kultivací veřejného prostoru by v tomto směru mohli politici ANO rovnou ve vlastních řadách a doporučit svému předsedovi, aby z parlamentní lavice o nikom nemluvil jako o “zloději” a “symbolu korupce”, protože od toho tu není žádný předseda politické strany, ale soudy nejrůznějších stupňů. 

Česká justice jistě není bezchybná, na druhou stranu ale má dostatek pojistek. Těch obvyklých v podobě odvolání či dovolání, včetně cesty k Ústavnímu soudu.

Čapí hnízdo jako politická kauza? Babišovy argumenty jsou slabé

Číst článek

A pak i těch mimořádných: včetně práva prezidenta udělovat milost nebo dokonce zastavovat trestní stíhání neboli abolici. V minulosti ji použili Zemanovi předchůdci Václav Havel i Václav Klaus a je správné, že něco takového může hlava státu učinit ve zcela mimořádných případech. Ještě jednou, ve zcela mimořádných případech. 

Abychom si rozuměli: případ pánů Babiše a Faltýnka takový není, kdyby to snad někoho na Hradě napadlo. O imunitu se tady opravdu nehraje.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme