Cenový Armageddon? Ještě nepředbíhejte

Další inflační šok, tak zní efektní titulek, se kterým přišli ekonomičtí analytici. Už si mysleli, že tempo zdražování zpomalí, jenže v dubnu vyrostly ceny oproti březnu o dvě procenta. Proti loňskému dubnu to je už o 14 procent a něco takového mnozí z analytiků ani nezažili. V proudu Jobových zvěstí by se dalo pokračovat, protože Český statistický úřad také informoval, že výkony maloobchodu se v březnu držely na předchozí úrovni.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž váží brambory v obchodě

Z pohledu každodenního života není meziměsíční posun cen o jedno nebo dvě procenta ještě žádný Armageddon (Ilustrační foto) | Foto: Jan Handrejch | Zdroj: Právo / Profimedia

Lidé nakupují stejné věci jako dříve, jako kdyby žádné zdražování nebylo. To si ovšem obchodníci přeloží, že lidé mají z čeho brát, a budou zvedat ceny i nadále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Cenový Armageddon? Ještě nepředbíhejte

Dál se bude roztáčet inflační spirála a kdy to skončí, nikdo neví. Potom už je možné rozehrát celý orchestr temných proroctví, jak miliony domácností zchudnou, jak se propadne celá ekonomika a že v dohledné době to lepší nebude.

U temných předpovědí je ovšem problém v tom, že se vymýšlejí příliš snadno. Není těžké si představit, že se něco pokazí, a potom bez důkazů fantazírovat, kam až to může dojít. Složitější už je pochopit, co se kolem nás opravdu děje a co přesně znamenají jednotlivá čísla, jimiž nás statistici bombardují.

V eurozóně se ceny v dubnu nezvyšovaly

V každém případě jsou čísla o tom, že lidé běžně nakupují, v zásadě pozitivní. Prostě se tím dokazuje, že mají rezervy. Vytvořili si je v časech covidu, kdy příjmy také za přispění státního rozpočtu rostly, přitom je nebylo kde utrácet. Proto je lidé ukládali na účty, případě investovali. Tento efekt zaznamenala většina zemí v Evropě, podle dostupných údajů však míra úspor nevyrostla nikde tak rychle jako v Česku.

Hrozí další zdražování potravin? Řetězce odlévají stovky milionů do zahraničí, kritizuje Švihlíková

Číst článek

Zároveň Češi své úspory zběsile nerozhazují. Ve většině východoevropských zemí rostou obraty maloobchodu i po odečtení inflace ročně o desítky procent. V Česku se zvyšují tržby o jednotky procent. Proti ulehčení z toho, že pandemie zmizela, stojí úvaha, že v nejistých dobách se vyplatí šetřit. Z toho vyplývá, že si Češi vlastně vybrali zlatou střední cestu.

Z toho důvodu také není třeba podléhat panice po přečtení posledních zpráv o inflaci. Žijeme v té části světa, která je příliš blízko Rusku a navíc příliš závislá na dodávkách energií právě z této země. To se na cenách projeví.

Proti eurozóně jsme také příliš malý trh na to, aby zdejší ceny neskákaly víc než v kolosu na západ od Šumavy. V zemích platících eurem se ceny v dubnu příliš nezvyšovaly a určitě by stálo za to prozkoumat, proč energie v eurozóně zlevnily, když u nás naopak i nadále rychle zdražovaly.

Údaje o cenách jistě stojí za pozornost, v ekonomických učebnicích se málokdy najde jiné tak dramatické čtení. Ovšem z pohledu každodenního života není meziměsíční posun cen o jedno nebo dvě procenta ještě žádný Armageddon. 

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme