Za současnou inflaci můžou nejen monopoly, ale i státy a zákazníci

Kdo může za současnou inflaci? Tak se ptají lidé nejen u nás, ale třeba také ve Spojených státech amerických, kde se inflace vyšplhala na nejvyšší hodnotu za posledních čtyřicet let. Viníka hledají i politici. Opoziční republikáni obviňují z inflace vládnoucí demokraty a jejich prezidenta Joea Bidena. Bílý dům tomu čelí mimo jiné tím, že upozorňuje na zisky velkých firem a tvrdí, že zdražování způsobují ony.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek výrobků z masa v americkém městě KirkLand

Nedostatek výrobků z masa v americkém městě KirkLand | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Minulý měsíc například Bílý dům oznámil, že čtyři největší američtí zpracovatelé masa mají lví podíl na zdražení jídla pro domácnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Za současnou inflaci můžou nejen monopoly, ale i státy a zákazníci

Podle prohlášení Bidenovy administrativy jde o velké dominantní firmy, někdy nesprávně označované jako monopoly, které ovládají trh. Zdražují prostým lidem jídlo a k tomu platí příliš málo farmářům, kteří jim prodávají dobytek.

Z Bílého domu zaznívá, že je třeba rozhodného zákroku proti „monopolům“, aby se podpořily menší podniky a snížily ceny. Podobné nápady má levice i jinde na světě. A určitě se něco podobného objeví i u nás, kde také máme velké firmy například v energetice.

Ochota platit vyšší ceny

Jenže už nyní platí antimonopolní zákony, které mají znemožnit takovým firmám ovládnout trh. Navíc detailnější pohled ukazuje, že to s dominantními firmami a cenami není tak jednoduché.

Z ekonomických studií vyplývá, že dominantní firmy skutečně dokážou své ceny zvýšit na úkor zákazníků. Zejména v době ekonomických potíží, jako je nynější narušení globálních dodavatelských řetězců.

Na druhou stranu velké firmy snižují díky své velikosti své náklady a tím i ceny a různé technologické společnosti zase usnadňují prodej a dodávky zboží koncovým zákazníkům a tím podporují konkurenci a snižují ceny.

Současnou inflaci tedy podle mínění většiny ekonomů ženou vzhůru hlavně zádrhely v mezinárodním obchodě a také to, že díky státní pomoci v době covidových uzávěr mají lidé dost peněz a většina z nich počítá s vyšší inflací. Zákazníci jsou tak ochotnější platit vyšší ceny a to umožňuje velkým firmám zdražovat.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme