Kauza Golunov a kosmonauti, vládci ulic

O okolnostech kauzy ruského investigativního novináře Ivana Golunova se informovalo i u nás, proto jen stručné shrnutí. Byl zadržen v Moskvě na ulici.

Komentář Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Golunovově propuštění propukla v novinářských kruzích euforie, jako kdyby ruská sborná vyhrála fotbalové mistrovství světa. Nechyběly nadšené výkřiky, že toto je ten pravý Den vítězství (ilustrační foto)

Po Golunovově propuštění propukla v novinářských kruzích euforie, jako kdyby ruská sborná vyhrála fotbalové mistrovství světa. Nechyběly nadšené výkřiky, že toto je ten pravý Den vítězství (ilustrační foto) | Foto: Dmitry Lovetsky | Zdroj: ČTK/AP

Policie vydala zprávu, že je podezřelý z výroby a distribuce drog, zveřejnila snímky bytové varny. Téměř ihned se ukázalo, že snímky jsou zfalšované.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Kauza Golunov a kosmonauti, vládci ulic

Vyvolalo to velkou odezvu. V Rusku je veřejným tajemstvím, že policie plní plán tak, že lidem podstrkuje drogy, které nikdy neužívali. Okamžitě se zmobilizovali novináři, kteří zorganizovali personální protesty u sídla moskevské policie. Tento druh protestů je v Rusku legální, přesto byli první účastníci zadrženi policií a odvezeni na stanici, později propuštěni. 

Neobvyklá solidarita ale pokračovala a rostla. Byla monitorována nahoře a jako na povel se k ní připojila média a jednotlivci jinak za všech okolností hájící Kreml. Za Vladimirem Putinem zrovna přišla ombusdmanka, jinak generálmajorka policie ve výslužbě, a otázku Golunova v pracovním rozhovoru nadnesla.  

Putinovi klesá oblíbenost. Pomohl by dobrý skutek, který by zaujal i protivníky. Takže za několik hodin musel vystoupit ministr vnitra a sdělit, že Golunov je nevinný a že zároveň dostane prezident žádost o propuštění vysokých policejních náčelníků v Moskvě, kteří jsou za zfalšování tohoto případu zodpovědní. Putin je později odvolal z funkce. Moskevští policisté nyní sbírají podpisy pod petici, aby byli uvedeni zpět do úřadu.

Co bude v Rusku po Putinovi?

Číst článek

Kdo je tady vítězem?

Po Golunovově propuštění propukla v novinářských kruzích euforie, jako kdyby ruská sborná vyhrála fotbalové mistrovství světa. Nechyběly nadšené výkřiky, že toto je ten pravý den vítězství.

Byly však slyšet i střízlivé hlasy. Vyvolalo je chování samotného Golunova a šéfredaktorů médií, kteří za jeho propuštění orodovali nahoře. Vyzvali kolegy i ostatní, aby další den nechodili na manifestaci proti policejní zvůli, ale šli oslavit Den Ruska a trochu se napili, jak se o svátku patří.

Leckdo to dešifroval jako podmínku státní moci, která navíc prostřednictvím svých lidí v mediální sféře už nahlásila a povolila jinou manifestaci 16. června. Demonstraci 12. června zakázala. Přesto do centra Moskvy přišlo hodně lidí. A také příslušníci speciálních jednotek, kterým se kvůli jejich výzbroji v Rusku říká kosmonauti.  

Manifestace probíhala klidně. Ale policie nejdříve zaútočila na lidi, kteří měli tričko s nápisem „Jsem Ivan Golunov“, pak se přestala omezovat a zatýkala každého, kdo jí přišel do cesty. Celkově bylo odvezeno po hrubých zásazích proti demonstrantům s následnými fyzickými zraněními, 530 lidí, jak uvedl lidskoprávní server OVD Info.

Státní moc rychle vyvedla naivní občany z omylu, kdo je tady vítězem. Kremelská média se obořila na nevděčníky, kterým úřady vyšly vstříc, ale oni si toho neumějí vážit.

Jeden za druhým se nyní v ruských nerežimních médiích objevují texty, v nichž autoři nadávají státní moci a píšou, že takhle to dál nejde. V ulicích ale vládnou kosmonauti.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme