K čemu je Izraelcům koronavirový car

Kdo by měl stát v čele boje s koronavirem? Ideálně někdo, kdo je lékař, manažer a ještě umí velet, třeba bývalý důstojník. Řeč není o odcházejícím českém ministru zdravotnictví, ale přicházejícím izraelském pověřenci pro boj s epidemií.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K čemu je Izraelcům koronavirový car? ptá se komentátor Jan Fingerland

K čemu je Izraelcům koronavirový car? ptá se komentátor Jan Fingerland | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jednou ze zvláštností izraelského postupu bylo vyčlenění speciálního státního manažera. Této pozici se v médiích začalo přezdívat „koronavirový car“. Tím prvním byl letitý nepolitický náměstek na ministerstvu zdravotnictví Moše Bar Siman-Tov, považovaný za velmi schopného organizátora.

V létě ho vystřídal Ronni Gamzu, jakýsi univerzál, protože vystudoval medicínu, ale i práva a management.

Muž s úkolem

Gamzu ale na konci měsíce odchází a nahradí ho člověk s životopisem ještě vzorovějším. Nachman Aš byl v minulosti vojenským lékařem, například šéflékařem elitní průzkumné jednotky Sajeret Matkal.

Poté řídil armádní zdravotní jednotky a vedle medicíny získal také vysokoškolské vzdělání v oboru zdravotní informatiky a politologie. Mimo jiné je i profesorem na univerzitě. A od středy je také v čele celostátního boje s covidem.

Ašův příchod je načasován tak, aby se ještě překrýval s koncem působení jeho předchůdce Gamzua a mohli si předat agendu. V tomto smyslu působí izraelská verze příběhu profesionálněji než její česká obdoba, pokud tedy budeme srovnávat izraelského koronavirového cara s naším ministrem zdravotnictví.

Proti Gamzuovi má Nachman Aš výhodu v tom, že druhá vlna, která těžce zasáhla Izrael, už je na ústupu, podařilo se ji srazit v uplynulých týdnech. Gamzu dal svému nástupci poetickou radu, podle které nemá vyhlašovat vítězství ani prohru, jde prý o boj, ve kterém se prostě jen musí pokračovat.

Jenže ani izraelský příběh není bez poskvrnky. Oba dosavadní carové byli formálně pověřeni náročným odborným úkolem, ale současně museli bojovat o své uplatnění proti politikům. Někteří z uchazečů o funkci koronavirového cara údajně odstoupili právě kvůli strachu, že nebudou mít dostatečný prostor pro naplnění svých záměrů.

Komu je nevolno

V březnu potlesk, v červenci demonstrace. Izraeli má s nárůstem nakažených pomoci ‚koronavirový car‘

Číst článek

V Gamzuově případě se o jeho kolizi s premiérem Netanjahuem mluvilo už týdny. Důvodů ke konfliktu bylo několik. Premiér se například snažil chránit ultraortodoxní oblasti před přísným uplatňováním karantény, protože se jeho vláda opírá o dvě malé náboženské strany.

Poslední střet se pravděpodobně odehrál v souvislosti s uvalením celostátního lockdownu, se kterým koronavirový car nesouhlasil. Netanjahu úplný lockdown údajně prosazoval s nadějí, že mu pomůže zeslabit demonstrace proti své osobě. Podle tvrzení jednoho izraelského listu byl Gamzu premiérovým jednáním natolik znechucen, že žádal, ať mu někdo přinese pilulky proti nevolnosti.

Jisté je to, že premiér Netanjahu je oslabený svými korupčními kauzami a nyní ještě názorem nemalé části veřejnosti, že boj proti koronaviru vede špatně. Může jít o rozhodující faktor při jeho politickém pádu.

Teď tedy Gamzu odchází a vystřídá ho zmíněný profesor Aš. Předseda izraelské lékařské komory mu veřejně vyslovil svou podporu a vyjádřil naději, že se jeho úsilí nestane obětí politických bojů a osobních nebo stranických zájmů. A ještě dodal: jde přece o to, že úspěch profesora Aše bude úspěchem všech.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme