Jak posuzovat stranické volební programy

Léto končí a horký podzim začíná. Nemusí být ani tak horký z hlediska přírodních klimatických podmínek, zato v oblasti klimatu společenského lze čekat zcela jistě přeháňky, bouřky, pocení politiků i jejich příznivců na předvolebních akcích i mimo ně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakáty ODS a ČSSD

Předvolební plakáty ODS a ČSSD | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Zkrátka blížící se volby do Poslanecké sněmovny na podzim a následující prezidentské volby lednové slibují postarat se nám o smutné i veselé chvíle, kroucení hlavami i vůni linoucí se z kotlů ohřívajících volební gulášek. 

A že se chystá ledasjaká taškařice, je více než jasné.

Například předseda hnutí ANO slibuje řídit stát jako firmu, tudíž z logiky věci vyplývá, že obyvatelé budou svého druhu zaměstnanci. Nesouhlasící politici a občané, kteří by náhodou spasitele slovenského původu nevolili, by se mohli dočkat neblahého osudu v podobě „kleknutí“ lidí spřízněných s vládnoucí firmou. Doufejme, že k tomu ale nedojde. 

S oficiální předvolební kampaní začali zrovna ve čtvrtek sociální demokraté. Slibují tradiční přerozdělování, přidávání zaměstnancům i důchodcům, zvyšování minimální mzdy a platů obecně, progresivní daně, a hlavně vytáhli také kartu, která se jim osvědčila už v minulosti. Vytáhli starého známého strašáka v podobě privátních nemocnic, neřkuli nadstandardů ve zdravotnictví. 

Vzhledem k nedávnému prohlášení bývalého ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera, že nadstandardy, které mu už jednou v době jeho ministrování zhatil Ústavní soud, je třeba zase zavést, není strašení úplně z říše snů.  

Vládne vláda, prezident klade věnce 

Ovšem pouze za předpokladu, že by snad pravicová TOP 09 vládla, což zatím podle průzkumů nevypadá. Každopádně je nutno říci, že zdravotnictví má být nadstandardně dobré pro všechny a hrazené z nemalých odvodů, které na něj prostřednictvím daní odvádíme. 

Co se týká ostatních stran, všechny nabízejí takový nějaký pelmel mísící ve volebním guláši někdy více a někdy méně přísad. Většina z nich zahájí oficiální část volební kampaně v následujících dnech a týdnech. V případě voleb do Poslanecké sněmovny platí, že čím více přísad v podobě návodů a plánů vztahujících se na všechny oblasti společenského života, tím lépe. 

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Protože pouhého odporu k nepřítomným uprchlíkům, odporu vůči Evropské unii nebo exaltovaného vlastenectví se člověk nenají. Prostě nemá smysl volit strany, které nemají podrobný plán pro všechny oblasti, včetně zdravotnictví, ekonomiky, zemědělství, školství, zahraniční politiky a podobně. 

Protože volby do Poslanecké sněmovny jsou také volbami o budoucí vládě. A vláda je ta, která má zásadní vliv na život v zemi a její přítomnost a budoucnost. Proto v podzimních parlamentních volbách je dobré volit na základě programu, se kterým volič souzní.  

A následně je dobré přeladit mysl na volby prezidentské, které jsou úplně jiným cvičením. Prezident má v českém politickém systému minimální faktickou moc, má být spíše morální autoritou, vzorem a dělat dobré jméno v zahraničí. 

Píši o tom schválně, neboť jsem nedávno absolvoval několik debat, kdy stoupenci různých prezidentských kandidátů tvrdili, že chtějí svého favorita volit, protože zamezí různým nepravostem, uchrání zemi před uprchlíky a podobně. To je zásadní omyl, vládne vláda, prezident klade věnce. 

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme