Jaká asi bude vládní čtyřkoalice?

Z vládní pětikoalice se stala po odchodu Pirátů čtyřkoalice. Vzhledem k tomu, že kabinet bude mít ve Sněmovně většinu i bez Pirátů, nejde o žádnou revoluci. Nejde ale mluvit jen o kosmetické změně. Výpočet změn můžeme začít tím, že v rekonstruované vládě opticky posílí hnutí STAN, které získá uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj. A protože bude ministerstvo pro legislativu, které patřilo Pirátům, zrušeno, změní se poměr sil ve vládě.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády Petra Fialy na tiskové konferenci Česko ve formě

Z vládní pětikoalice se stala po odchodu Pirátů čtyřkoalice (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak občanští demokraté, tak STAN budou teď stát v čele pěti ministerstev. Lidovci povedou tři, TOP 09 dvě. Jan Lipavský, který byl ve vládě za Piráty, bude v pozici ministra zahraničí pokračovat jako nestraník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pehe: Jaká asi bude vládní čtyřkoalice?

Hlavní změny budou spíš optického rázu. Vládní koalice se bude bez Pirátů nepochybně jevit jako víc kompaktní. A to nejen proto, že rozhodování ve čtyřech může být rychlejší než v pěti, ale také proto, že se zmenší ideové rozpětí koalice.

Ta doposud nabízela viditelný kontrast a občasné konflikty mezi konzervativní ODS – jako nejsilnější vládní stranou, a progresivistickými Piráty – jako stranou nejmenší. A také kontrast mezi konzervativní koalicí Spolu a dvěma liberálními stranami, které šly do voleb v roce 2021 společně jako koalice PirStan.

Oslabení liberálů?

Liberální křídlo vládní koalice tak bude oslabeno. Konzervativní strany tvořící koalici Spolu budou vůči hnutí STAN v silnější pozici, než byli vůči liberálům reprezentovaným hnutím STAN a Piráty.

5:00

Dávalo by smysl, aby vláda požádala o důvěru. Budeme dohlížet na to, aby se plnily sliby, řekl Bartoš

Číst článek

Bude zajímavé sledovat, jak voliči zareagují nejen na oslabení liberálního křídla ve vládě, ale i na to, že se vláda opticky posune doprava – protože Piráti byli považováni za vládní levici.

Čtyřkoalice bude také čelit změněné opozici. Proti pětikoalici stála nepřátelská hradba dvou nesystémových vůdcovských stran, které kritizovaly takřka vše, s čím vláda přišla. Příkop mezi vládou a opozicí byl tak hluboký, že jednání Poslanecké sněmovny byla opakovaně paralyzována obstrukcemi opozice.

Piráti chtějí hrát roli konstruktivní opozice. Přestože disponují jen čtyřmi poslanci, budou nabízet v opoziční roli kontrast nejen k politice vlády, ale i k jednání opozice v podání hnutí ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Vládní poslanci nebudou moct odbývat případnou pirátskou kritiku vládních kroků a návrhů zákonů jednoduše, tedy jako projevy nedemokratických sil, jak to občas dělali v soubojích s opozicí v podání hnutí ANO a SPD. Jinými slovy: Obhájit srozumitelně vládní kroky před veřejností pro ně může být už těžší.

A ještě ten Kalousek

Je navíc možné, že se štěpení dosavadní pětikoalice nezastaví s odchodem Pirátů. Otec-zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil – skoro souběžně s odchodem Pirátů z vládní koalice –, že opouští TOP 09.

O jeho plánech založit novou stranu se zatím jen spekuluje, ale pokud by to udělal, může k novému subjektu přeběhnout několik poslanců nově vzniklé čtyřkoalice, kteří by tak také skončili – přinejmenším až do voleb –, v opozici.

Na české politické scéně tak bude v příštích měsících rušno. A čtyřkoalice bude mít před sebou těžký úkol přesvědčit veřejnost, že její vláda bude bez Pirátů lepší.

Autor působí na New York University Prague

Jiří Pehe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme