Dohoda Británie s unií najednou opět na obzoru

„Nebudeme dál vyjednávat, dokud Evropská unie zásadně nezmění postoje,“ prohlásil se zachmuřeným výrazem po summitu Unie britský premiér Boris Johnson.

KOMENTÁŘ Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier a předseda Evropské rady Charles Michel během zasedání v Evropském parlamentu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O víkendu i během tohoto týdne to zopakovali i Johnsonovi ministři, naposledy ještě v úterý ve sněmovně ministr pro brexit Michael Gove. Prohlášení nebylo velkým překvapením. Připomnělo totiž, že Johnson v září tvrdil, že pokud do summitu nebude dosaženo dohody o vzájemných obchodních vztazích, ukončí jednání i přechodné období na konci roku a přejde na „australský způsob“ vztahů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Dohoda Británie s unií najednou opět na obzoru

Neinformovaným zněl jistě tento oxymóron jako eufemismus a tedy přijatelně, neb netušili, že Austrálie s Unií žádnou dohodu nemá. Připomeňme ovšem, že se už delší dobu snaží s Unií dohodu uzavřít, což premiérovi a brexitářům ještě jaksi nedošlo.

Na obzoru byl tvrdý brexit bez dohody a pesimismus začal převažovat i přesto, že sedmadvacítka naznačovala, že je ochotná dál jednat. Když tedy Británie změní neústupná stanoviska ohledně zón rybolovu, regulace podnikání a kontroly dodržování pravidel.

Pro Johnsona a jeho vládu – najednou víc zaměstnané jednáními o vyhlášení stavu nouze v regionech na pozadí nárůstu koronavirových nakažení ke 30 tisícům denně, hlavně na severu země – se už v pondělí objevila nepříjemná „odveta“ za neústupnost.

Dohoda je na dosah

Přišla z vlastních řad od rozhněvaných renomovaných konzervativních veličin včetně bývalých soudců, premiérů a ministrů ve Sněmovně lordů.

Poslední brexitová karta? Belgické rybáře má spasit listina z roku 1666

Číst článek

Vláda tam utrpěla největší porážku za posledních dvacet let během debaty o takzvaném zákonu o vnitřním trhu, jehož přijetí by bylo pro reputaci Británie velmi škodlivým porušením mezinárodní dohody o brexitu, snahou o změnu hraničního režimu na irském ostrově.

Lordové totiž schválili pozměňovací text návrh zákona odsuzující, což prakticky znemožní jeho přijetí. Návrh byl přes aktivní lobování vlády, že jde „jen o pojistku pro případ tvrdého brexitu“ – dodejme: ve skutečnosti o pouhé strašení Unie – přijat po argumentaci předních právníků 395 hlasy proti 169, tedy většinou 226 hlasů.

V „pingpongovém“ souboji se tak návrh vrátí do dolní sněmovny a pak opět k lordům a znovu zpět. Určitě tak nestihne být schválen včas, aby zastrašil unijní vyjednávače a ovlivnil vyjednávání, jak zjevně zamýšlel premiér.

V úterý se náhle situace změnila a zastihla ministra Govea dštícího před poslanci kritiku na „neústupnou Unii“, když dostal zprávu o „smířlivém“ projevu hlavního unijního vyjednávače Michela Barniera.

Stačilo pár slov v Evropském parlamentu a Johnsonův „konec vyjednávání“ byl minulostí.  

Unie totiž ústy Barniera – klíčově pro zachování zdání britské neústupnosti pro domácí publikum – přiznala, že ústupky musí učinit obě strany. Barnier doslova řekl, že „dohoda je na dosah, jestli budou obě stany chtít konstruktivně pracovat, být ochotné ke kompromisům a činit pokrok na bázi legálního textu“.

Ano, stačilo pár vhodných slov a opět se jedná. Brexitářský vlk se trochu nažral, koza dohody zůstane téměř celá, ale zda to nakonec udrží Johnsonovi premiérství, není jisté.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme