Proč, ptá se Slovensko rok po smrti Jána Kuciaka

Přesně před rokem 21. února se stala na Slovensku událost, o které tehdy téměř nikdo nic netušil. O to výrazněji ale ovlivnila dění v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražané nosili před budovou slovenského velvyslanectví svíčky, květiny i vzkazy. Uctili tak památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Pražané nosili před budovou slovenského velvyslanectví svíčky, květiny i vzkazy. Uctili tak památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nedaleko Trnavy ve vesnici Veľká Mača dostali střelu do hrudníku mladý datový novinář Ján Kuciak a střelu do hlavy jeho přítelkyně Martina Kušnírová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Proč, ptá se Slovensko rok po smrti Jána Kuciaka

Slovensko se zprávu o tom, co se stalo, dozvědělo až o několik dní později. Postupně se na veřejnosti začaly objevovat souvislosti, které byly s úkladnou vraždou spojené.

Ve společnosti to vyvolalo takové napětí, že necelý měsíc poté rezignoval nejprve ministr vnitra Robert Kaliňák a později i dlouholetý premiér Robert Fico. Otřáslo to jak vládní koalicí, tak samotnou stranou Smer.

Vražda dvou mladých lidí způsobila, že na náměstích po celém Slovensku probíhaly protesty „Za slušné Slovensko“, nejmasovější shromáždění od sametové revoluce.

Láska je silnější než zlomoc

Rok po události má sice Slovensko novou vládu, ale vyšetřování vraždy stále ještě neskončilo. V září policie zatkla čtyři lidi, kteří měli vraždu uskutečnit. Střelcem měl být bývalý policejní vyšetřovatel a jeho komplicem bývalý voják. Zprostředkovat vraždu měl podnikatel a objednavatelkou měla být žena.

Denně chodí synovi na hrob. ‚Mám pocit, že se někdo snaží zabránit dovyšetření,‘ říká otec Jána Kuciaka

Číst článek

Podle jedné z obhájkyň s policií spolupracuje obviněný podnikatel. Ten měl označit za původce celé akce dalšího podnikatele - Mariána Kočnera, který je ve vazbě kvůli jinému případu. Kočner ale zatím obviněný z této vraždy nebyl.

Je namístě ptát se, proč museli novinář a jeho přítelkyně zemřít? Ján Kuciak se zabýval odhalováním zákulisí v několika složitých kauzách, které souvisely s podnikáním a s korupcí a měly mít dosah až do nejvyšších politických kruhů.

Kuciak čelil vyhrožování, a to od samotného Kočnera. Ten měl plánovat vraždu také bývalého ministra vnitra Daniela Lipšice a prokurátora Maroše Žilinky.

Z informací, které z vyšetřování unikají na veřejnost, jednoznačně vyplývá, že na Slovensku (a nejen tam) je neuvěřitelným způsobem rozšířena korupce, klientelismus a touha po protekci jakéhokoli druhu. To vše jako nástroj na ovládání lidí.

Jak je ale možné, že společnost, která nestandardní jevy vyprodukuje, umožní také několika patologickým jednotlivcům, aby v touze po moci vraždili? Jak mají občané důvěřovat státním institucím, když slyší, že zabíjeli bývalý policista a voják?

Jsou peníze skutečně tím hlavním nástrojem i cílem, který má určovat naše vztahy, vliv na okolí i celý náš život? Jak je možné, že oligarchové mají takovou moc, že většinová společnost je proti nim bezmocná?

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou čekala svatba. Namísto toho měli pohřeb. Krátce po vraždě se před jejich domem objevil nápis: Láska je silnější než zlomoc. To nebyl výlev romantismu. To byla zoufalá touha po normálním životě. Který oběma mladým lidem nebyl dopřán.

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme