Proč může rozsudek nad vrahy Jána Kuciaka přinést Slovensku katarzi

V těchto dnech se měl na Slovensku dočkat svého vyvrcholení nejsledovanější soudní proces v novodobé historii země. Speciální soud v Pezinku ale překvapivě oznámil, že rozsudek ve věci vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové bude zveřejněn až začátkem letošního září. Soud se rozhodl odložit rozsudek o měsíc, což se ještě v historii jeho fungování nestalo.

Komentář Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je důležité, aby byl soud s obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové dotažený do konce, píše v komentáři Kamila Pešeková. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Protože nejsou známy důvody, proč byl verdikt odložen, mohou se veřejnost i média pouze domnívat, co k tomu soudce vedlo. Jednou z teorií je, že tříčlenný soudní senát si není jistý navrhovaným trestem pro obžalované a potřebuje delší čas na rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč může rozsudek nad vrahy Jána Kuciaka přinést Slovensku katarzi

I když se uvažovalo o doživotí, prokurátor nakonec navrhl trest ve výši 25 roků pro každého ze tří obžalovaných. Těmi jsou podnikatel a vlivný zákulisní hráč slovenské politiky Marian Kočner, který si měl vraždu nepohodlného novináře objednat, dále Alena Zsuzsová, kterou obžaloba viní ze zorganizování vraždy, a Tomáš Szabó, ten měl u vraždy asistovat jako řidič.

Vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že obžalovaní, kteří celou dobu trvali na své nevině, trest nepřijmou a odvolají se, bude muset být rozsudek dobře vyargumentovaný. Musí totiž obstát v případném odvolacím řízení. Druhá teorie, proč soud svůj výrok odložil, už ale tak optimistická není. Může souviset s domněnkami, že členové senátu mohou mít z různých důvodů obavy před konexemi Mariana Kočnera, které v minulosti sahaly i do nejvyšších sfér slovenského soudnictví.

Neobjasněné případy

Slovenská společnost přitom potřebuje, aby byl celý proces dotažený do konce, aby se tak nejenom symbolicky, ale i po právní stránce završila jedna z velmi nelichotivých kapitol z novodobé historie. Neuzavřených a neobjasněných případů, ze kterých prosvítají jakési nečisté praktiky a nejasné okolnosti, je totiž ve slovenské justici víc než dost.

Připomeňme vraždu slovenského policisty Róberta Remiáše, který byl zapojen do únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováče. Jestli šlo o vraždu a kdo si ji ve skutečnosti objednal, to nikdy slovenské soudy neřekly. I proto, že na případ se dlouhá léta vztahovaly amnestie tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, které byly zrušeny teprve nedávno. Slováci tehdy sledovali kauzu a především její vyšetřování s vědomím, že spravedlnost je slepá a soudy umí kdeco zamést pod koberec.

Tatáž pachuť doprovází i další dosud neobjasněnou vraždu někdejšího Mečiarova ministra hospodářství a šéfa Slovenského plynárenského průmyslu Jána Duckého. Byl zastřelený před svým bytem večer předtím, než měl prý učinit zásadní veřejné prohlášení.

A ve výčtu dalších velkých a dosud neobjasněných případů slovenské justice nesmí chybět zmínka o vraždě právníka a posledního předsedy československého ústavního soudu Ernesta Valka. V čase vraždy působil jako advokát. Ani v jeho případě nebyl dosud nikdo odsouzen.

I z těchto důvodů je proto tak důležité, aby byl soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové dotažený do konce. Jestli padne rozsudek o měsíc dřív nebo později, nakonec možná ani tak důležité není. Rozhodující je, aby byl výsledkem spravedlivý verdikt, který by přispěl k celospolečenské katarzi, kterou Slovensko tak velmi potřebuje.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme