Blíží se konec vzájemného trápení Foldyny a ČSSD

Jaroslavu Foldynovi se nelíbí v sociální demokracii. Dává to opakovaně najevo. Některé jeho výroky nenechávají stranické kolegy v klidu. Došlo to dokonce tak daleko, že Foldynu chtěli z ČSSD vyloučit. Nepovedlo se jim to.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostesky na sjezd ČSSD zajistil pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Na snímku Jaroslav Foldyna

Poslanec Jaroslav Foldyna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Foldynovi by vyloučení asi příliš nevadilo. Být takovýmto způsobem ze strany vykázán může být pro něj výhodnější než dobrovolný odchod. Alespoň by se mohl vydávat za člověka, který to myslel se sociální demokracií dobře. Přesto byl za své myšlenky z kolektivu násilně vyobcován. V době, kdy sociální demokraté de facto bojují o politické přežití, by se mu to mohlo hodit. Vina by tak zůstala na ostatních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Petra Hartmana

Problém je v tom, že Foldyna je dlouholetým viditelným představitelem sociální demokracie. Má tak na nedobrém stavu ČSSD a na propadu její přízně určitý podíl. Svůj politický styl a názory považuje za skutečně sociálnědemokratické. Tvrdí, že on se, na rozdíl od strany, nemění. Za to prý mohou lidé, jako je Jana Maláčová nebo Tomáš Petříček. Tedy současní místopředsedové. Ti se však do vrcholných stranických pozic dostali až v momentu dramatického propadu voličské přízně.

Poslanec Foldyna plánuje opustit ČSSD. ‚Když neodejdou místopředsedové, odejdu já,‘ říká

Číst článek

Těžko proto mohou nést hlavní odpovědnost za opakované volební prohry, ke kterým došlo. Jednu takovou zažil i Jaroslav Foldyna. V posledních obecních volbách se nedokázal prosadit do zastupitelstva v Děčíně. Přitom byl v té době místopředsedou strany.

Kdo s koho

Ta by měla unést odlišné názory. Pochopitelně do doby, než si vyhodnotí, že ji výrazně poškozují. V případě Jaroslava Foldyny patrně nastal takovýto moment. Nicméně není pravděpodobné, že by si ČSSD chtěla zopakovat hlasování o jeho vyloučení. Alespoň předseda Jan Hamáček o tom neuvažuje.

Přesto by mohl Foldyna v sociální demokracii skončit. Těžko si představit, že by se strana toužila nyní zbavit Maláčové s Petříčkem. Foldyna ovšem jejich koncem podmiňuje svoje setrvání ve straně. Proto bude muset odejít.

Problémy ČSSD

Neznamená to, že automaticky zmizí z politické scény. Existují strany, ve kterých by se se svými názory mohl cítit výrazně lépe než v ČSSD. Zároveň Foldynův odchod nevyřeší problémy sociální demokracie. Za odliv přízně voličů nemohou především jeho leckdy kontroverzní výroky, ale neschopnost ČSSD být srozumitelnou a důvěryhodnou stranou.

‚Stydím se za Jaroslava Foldynu.‘ Vedení ČSSD by se mohlo zabývat chováním svého poslance

Číst článek

Nejrůznější peripetie spjaté s jejich vládním angažmá to názorně dokazují. Ať už jejich změna postoje k účasti ve vládě s trestně stíhaným premiérem, nebo neschopnost prosadit do ministerských funkcí a rychle z nich odvolat toho, koho chtějí. Připomenout lze také vztah s prezidentem Zemanem, který zavání masochismem.

Zkrátka, případný rozchod Foldyny se sociální demokracií přinese větší úlevu prvně jmenovanému. Nebude už muset přemýšlet o tom, co by měl ještě udělat, aby ho ze strany, ve které stejně nechce být, konečně vyloučili.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme