To je to tvoje Malování?!

Produktivní život s nejlepším grafickým editorem na světě se blíží ke konci. Čeká nás už jen zmar a smrt?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emoce vyvolané koncem Malování, znázorněné v Malování. | Foto: Michal Zlatkovský

Přijdou vám vleklá krize pozdního kapitalismu a klimatická likvidace planety jako příliš abstraktní problémy?

Nevadí - se srovnatelně tragickou zprávou přišla firma, která už desítky let nekompromisně obsazuje naše počítače. Microsoft, tvůrce desítek verzí operačního systému Windows, z nichž minimálně každá druhá neskončila jako naprostá katastrofa, oznámil pomalý konec legendárního programu Malování.

Tenhle jednoduchý grafický editor byl součástí Windows od jejich první verze vydané v roce 1985. S jeho primitivním rozhraním se setkaly celé generace uživatelů počítačů - od těch, které v devadesátých letech bolely oči z katodových monitorů a modrých obrazovek smrti ve Windows 95, po ty, které z videí českých youtuberů a modrých obrazovek smrti ve Windows 10 bolí oči dnes.

Pro ty, kteří se nechtějí učit s Photoshopem a navíc nemají možnost, jak ho ukrást, je Malování grafický editor snů. S trochu cviku v něm svedou cokoliv - od jednoduchých úprav a ořezů obrázků, přes vysoce profesionální technické nákresy až po takřka uměleckou tvorbu těch nejčerstvějších internetových memů.

Těm všem chce Microsoft jejich švýcarský nůž počítačové grafiky vzít - sice po vlně kritiky vydal prohlášení, že program nezmizí úplně, ale efekt odsunu ze základních systémových programů do temných koutů "obchodu s aplikacemi" je srovnatelný s úplnou anihilací milovaného editoru.

Zatímco tak na milionech počítačů přežívá jedenáctá verze děsuplného leviatanu z přelomu tisíciletí jménem Internet Explorer - naštěstí sice poslední, zato minimálně na další dekádu nesmrtelná -, Microsoft nemilosrdně likviduje zcela neškodný software a uživatelům nabízí náhradu v podobě Malování 3D: obludně přefouknuté aplikace, kde sice některé základní funkce starého Malování chybí, zato obsahuje nepostradatelnou sadu žertovných smajlíků a trojrozměrný model ryby.

Liberální uživatelé Windows se k věci už teď staví rezignovaným "nesouhlasím s tím, že mi berete Malování, ale budu do smrti bránit vaše právo to udělat". My, radikálové technologického světa, doufáme v zažehnutí plamene revoluce. Jestli nedovede lid na barikády mizící Malování, nesvede to už zřejmě nic.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme