Vzývání presumpce neviny kandidáta Jiřího Zimoly

Z hlediska programového, ochoty přilnout k vládě Andreje Babiše a přihřát si polívčičku dobrých vztahů s Milošem Zemanem je mezi favorizovanými kandidáty na předsedu české sociální demokracie opravdu rozdíl malý. Jeden z nich, Jiří Zimola, ovšem vyniká co do ochoty vstoupit do vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokraté původně trvali na tom, že s trestně stíhanou osobu v čele vládního kabinetu sedět nebudou. Proč toto rozhodnutí platit nemá, odůvodňuje Jiří Zimola následovně: „Hnutí ANO si musí zvážit veškeré dopady své nominace. Ctím však presumpci neviny, Andrej Babiš byl obviněn, nikoliv odsouzen. Pokud by tedy hnutí ANO trvalo na nominaci Andreje Babiše na premiéra, byl bych ji ochoten respektovat.“

Názorové veletoče kandidáta Milana Chovance

Číst článek

V případě Jiřího Zimoly se není úplně co divit. Aféra s údajným přeplácením předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, který zároveň Zimolovi staví v Lipně nad Vltavou rekreační dům, byla jednou z příčin, proč je Jiří Zimola nikoliv současný, ale bývalý hejtman. 

Byť samotný Zimola má jasno. Mluví o účelové kampani a říká „stal jsem se součástí hry, jejímž jediným cílem bylo mne politicky zlikvidovat“. V tomto případě mu tedy asi také vyhovuje změna názoru prezidenta Zemana, podle nějž už u politiků neplatí „presumpce viny“.

Jiří Zimola se ostatně k prezidentovi otevřeně hlásí a chce, aby se mu sociální demokracie omluvila za nezvolení v dobách, kdy ještě prezidenta volili čeští zákonodárci. Zimolův útok ze zadních pozic s jedinou nominací z domovského jihočeského kraje je také lemovaný kritikou dosavadního vedení sociální demokracie a protikandidáta Milana Chovance. Protože původně nechtěl kandidovat a poté obrátil.

Vzývání jednoty a konsenzuální technologie moci kandidáta Jana Hamáčka

Číst článek

Munice k útoku

To však platí i v případě Jiřího Zimoly, který původně tvrdil, že nebude kandidovat, dokud policie neuzavře vyšetřování jeho jihočeské kauzy. K čemuž nedošlo, ale Zimola má údajně informace, že k němu dojde. Co se týká samotné kritiky dosavadní politiky sociální demokracie, mluví Zimola o řadě údajných chyb. Opět si pomohu citací, která obsahuje výčet Zimolou kritizovaných kroků.

„Policejní reorganizace ÚOOZ, demise-nedemise premiéra Sobotky a následné vytvoření „triumvirátu“ vedoucího ČSSD do voleb, nepochopitelně zpackané memorandum k těžbě lithia, podepsané ministrem průmyslu za ČSSD krátce před volbami, nebo širší veřejností nepochopené sociální experimenty typu inkluze ve školství či záměr zákona o sociálním bydlení. Když se k tomu přidala nemastná neslaná předvolební kampaň, jejímž hlavním mottem po čtyřech letech naší vlády bylo Konec levné práci, byli jsme už jenom směšní. To je to nejhorší, co se může politikovi stát“.

Na takové kritice může být ledacos pravdivé, ale je otázka, proč v dané době Zimola v zásadě mlčel. Ostatně do čela sociální demokracie se hlásí po necelých pěti letech od neúspěšného lánského puče.

I proto mohou sociální demokraté při volbě na sjezdu v Hradci Králové pochybovat o případném úspěšném sjednocení strany. Navíc jim může vadit kauza z jižních Čech, která ať už vyšetřená bude nebo ne, může sloužit protivníkům jako munice k útoku.

Třeba se ale Zimolovi podaří zúročit deklarovanou snahu o zlepšení vztahů s prezidentem Zemanem, nebo příklon k tradičnější politice charakteristické výzvami k výstavbě startovacích bytů nebo boji proti současnému protikuřáckému zákonu. I to je u sociálních demokratů možné.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme