Po stopě čínského bambusu

„Udělám všechno, co budu moci, aby se bývalý prezident už nikdy nedostal do blízkosti Oválné pracovny. Viděli jsme nebezpečí, jaké jeho jazyk způsobuje.“ To neřekla médiím v americkém Kongresu žádná levicová demokratka, natožpak třeba novinářka republikány nenáviděných novin takzvaného hlavního proudu. Řekla to hrdá pravicová politička z konzervativního Wyomingu Liz Cheneyová.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánská kongresmanka Liz Cheneyová, dcera bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho | Foto: Manuel Balce Ceneta | Zdroj: ČTK/AP

Za svoji odvahu zaplatila politickou cenu. Republikáni ji odvolali z vedení ve Sněmovně reprezentantů, z postu šéfové republikánské konference.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Klvaňa: Po stopě čínského bambusu

Cheneyová, dcera bývalého viceprezidenta ve vládě George Bushe mladšího, byla jedinou významně postavenou republikánkou, která soustavně kritizovala bývalého prezidenta Donalda Trumpa za vyprovokování tříkrálových násilností na Kapitolském návrší ve Washingtonu a za jeho neutuchající šíření takzvané velké lži, a sice tvrzení, že prezidentské volby ve skutečnosti vyhrál a výsledky byly poté zmanipulovány ve prospěch demokrata Joea Bidena.

Pro takové tvrzení sice neexistují důkazy, věří mu však momentálně asi sedm z deseti republikánských voličů, šíří ho republikánům nakloněná média jako Fox News a Breitbart. A tak se stalo pro republikánské politiky nebezpečné vyjadřovat nahlas jiný názor.

Republikánská strana se dostala do tak žalostné situace, že politik, který spřádá fantasmagorie o demokratech a hercích, kteří zneužívají děti, zabíjejí je a užívají jejich krev k rituálům, má nastartováno ke slušné kariéře, zatímco politik prostě říkající pravdu, že Joe Biden byl zvolen v čistých volbách a Trump je nebezpečím pro demokracii, má stopku.

Forenzní kontrola lístků

Od té doby, co nedobrovolně opustil prezidentský úřad, zdržuje se Trump ve svém pozlaceném floridském sídle Mar-a-Lago a navenek se zdá, že zmizel z povrchu zemského.

Seriózní média o něm celkem pochopitelně referují jen místy. Facebook mu prodloužil zákaz o půl roku a twitter mu svoje služby zakázal definitivně, takže Trump už nemá v ruce megafon v podobě vlivných sociálních sítí.

Země má jiné starosti, hlavně jak řešit pandemií těžce poškozenou ekonomiku, jeden z Trumpových odkazů. To všechno ale může být pověstným klidem před bouří.

Napětí mezi republikány. Z vedení odvolali Trumpovu odpůrkyni, jeho kritici chystají poslední výzvu

Číst článek

Republikánská strana je stranou Trumpovou a Trump vyžaduje stoprocentní loajalitu.

V případu Cheneyová nešlo o nic jiného, nešlo o politický program nebo o taktiku, ale jen o to, aby členka vedení strany odletěla na Floridu a tam políbila bossův prsten, stejně jako to udělala řada dalších významných republikánů, kteří se v lednu o Trumpovi vyslovili byť třeba jen mírně kriticky, například vedoucí republikánské menšiny Kevin McCarthy nebo významný senátor Lindsey Graham.

Nejhorší je situace ve státech, kde trumpisté v tamních republikánských stranách upevňují pozice a zbavují se těch republikánů, kteří v procesu sčítání volebních lístků odmítli falšovat volby podle Trumpova přání, jako třeba ve státě Georgia.

V Arizoně se zase republikánská strana zmocnila volebních lístků a začala neoficiální a značně podezřelý audit s průhledným cílem „vyrobit“ demokratický podvod, který by se stal potravou pro republikánská média. Součástí procesu je forenzní kontrola lístků, jestli neobsahují stopy po bambusu.

Ptáte se proč? Jednou ze spikleneckých teorií, kolujících mezi republikány, je tato: Volební lístky s Bidenovým jménem byly falšovány v Číně, kde se to přece všude bambusem jenom hemží.

Autor působí na New York University Prague

Tomáš Klvaňa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme