Porazí Biden sám sebe?

Ospalý Joe Biden, jak jej nazval prezident Donald Trump, mnoholetý senátor a dlouholetý viceprezident prezidenta Baracka Obamy a opakovaně neúspěšný uchazeč o kandidaturu na boj o Bílý dům, se po dlouhém váhání rozhoupal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden vstupuje do prezidentského klání | Foto: Matt Rourke | Zdroj: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Sedláček: Porazí Biden sám sebe?

Konečně vstoupil do klání o nominaci Demokratické strany na místo vůdce, který sesadí Donalda Trumpa. Ještě před tímto rozhodnutím jej totiž průzkumy veřejného mínění favorizovaly mezi uchazeči a podle posledních výsledků vysoko vede nad Bernie Sandersem.

Třikrát a dost?

Středově orientovaný Joe Biden se začal ucházet o nominaci na prezidenta v roce 1988, ale vyvolal ohromný skandál tím, že opsal část projevu předsedy britských labouristů Neila Kinnocka a v září roku 1987 se musel s hanbou stáhnout do pozadí. V roce 2008 zkusil štěstí znova, ale prohrál s Obamou a ten jej udělal svým viceprezidentem.

Být druhým samozřejmě ambicióznímu Bidenovi nestačilo, a tak se chtěl ucházet o prezidentskou nominaci potřetí. Před dvěma lety mu to však prezident Obama nedoporučil a prosazoval Hillary Clintonovou, jež však smutně prohrála. Joe Biden se letos Obamy neptal a vydal se opět do lítého boje o demokratického prezidentského kandidáta.

Primárky rozhodnou sice až začátkem příštího roku, koho vyšlou demokraté proti Trumpovi, ale sebevražedný boj už v řadách demokratických kandidátů nastal. Joe hlasoval pro válku v Iráku a já byl proti, Joe hlasoval pro smlouvu s Mexikem a Kanadou NAFTA a já byl proti, Joe podporoval obchodní smlouvu s Čínou a já byl proti, už připomíná na svých shromážděních konkurenční uchazeč Sanders.

Stín korupce

Ale to je jen začátek. Těžší útoky teprve přijdou. Především bude muset vysvětlovat závažná podezření týkající se miliardové korupce a dalších nezákonných machinací na Ukrajině v letech 2014 a 2015, do nichž ho údajně zatáhl jeho syn Hunter.

Ten po smrti svého staršího bratra v roce 2015 začal plnit stránky bulvárních novin, když začal žít s vdovou, se svou švagrovou, a před dvěma lety se nakonec na nátlak své manželky a tří svých dětí rozvedl. Nyní sice vydal prohlášení, že ukončil vztah se švagrovou, aby neztěžoval pozici svého otce, ale tomu to asi moc nepomůže.

Stín korupce je horší než synova manželská nevěra. Zvláště v situaci, kdy Joe Biden nenabízí voličům žádný převratný program a zatím jen mluví o duši národa. Trump se naopak raduje, že snížil míru nezaměstnanosti, která je nejnižší za posledních 50 let.

Někteří američtí komentátoři proto mají obavy, že Biden Trumpa neporazí, že porazí jen sám sebe.

Autor je publicista

Karel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme