Čekání na filmového Godota? Karlovy Vary začaly

Je to sice možná laciné, že když začíná největší filmový festival v Česku, objeví se glosa o stavu české kinematografie. Přesto si ji neodpustím. Kdy jindy ji psát, než když se setkáváte s lidmi od filmu a o filmu mluvíte.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

A kdy jindy psát o filmech, které vznikly kolem roku 1968, když si právě letos připomínáme, že je to padesát let, co naše společnost prožívala Pražské jaro i rozčarování v době invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Hvězdou karlovarského festivalu bude herec Pattinson, převezme cenu od Bartošky

Číst článek

Československé snímky šedesátých let patří k těm, které se výrazně zapsaly také do dějin světového filmu. Říká se tomu „český filmový zázrak“, který se ovšem nezjevil jen tak zčistajasna.

Nálada zmiňovaného desetiletí k tomu vybízela. Vznikly jich desítky a většina z nich má stále co říct a lidé si je dodnes pamatují a chodí na ně do kina nebo se na ně dívají v televizi.

Zkuste si sami pro sebe vyjmenovat tři snímky z období nové vlny a určitě si rychle vzpomenete na víc než tři... A teď zkuste zaznamenat tři výrazné tituly, které vznikly například po roce 2008...

Složitější? Marná sláva. Český filmový zázrak se nekoná, i když po pádu totalitního režimu v listopadu roku 1989 to mohl ledaskdo očekávat. Umělcům už nic nebránilo svobodně se vyjadřovat, otevřely se hranice a tvůrci se mohli nechat ovlivňovat novými technologickými postupy v umění...

Karlovarský festival představil soutěžní snímky. Nechybí Olmo Omerzu nebo Adam Sedlák

Číst článek

Nechci se přidávat do řady těch, kteří si stýskají, že nevznikají kvalitní české celovečerní snímky. Spíš přemýšlím, čím to je? Jako bych seděla v sále a spolu s ostatními diváky čekala na Godota a říkala si, zda je mé čekání marné, zbytečné a zda má ještě smysl.
Není už století filmu dávno za námi a nevstoupili jsme do století jiných uměleckých projevů?

Na druhé straně – festivalová přehlídka může nabídnout odpověď. O křišťálové glóby soutěží desítky snímků z celého světa. Je mezi nimi i šest filmů českých autorů. Na projekcích se budou připomínat „zlatá šedesátá“, mluvit o současném stavu české i světové kinematografie, mezi renomovanými tvůrci se budou v sálech i ve festivalových kuloárech proplétat také studenti filmového umění či ti, co touží natočit film…. A z tvůrčí nálady něco vzejde.

Ostatně – doufám, že jste si vzpomněli alespoň na jeden dobrý český film, který po roce 2008 vznikl.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme