Kauza chomutovského primátora Hrabáče a dvojí metr hnutí ANO
Pokud není člověk pravomocně odsouzený, je potřeba ctít presumpci neviny. Tato poměrně jednoduchá a správná zásada se nedá jednoznačně uplatnit v politice. V ní mimo jiné záleží na důvěryhodnosti.
Zvlášť u lidí, kteří zastávají významné funkce a jsou přitom policií vyšetřováni v souvislosti se závažným trestným činem. Když se k tomu přidá fakt, že se chtějí ucházet o přízeň veřejnosti ve volbách, jde zmiňovaná zásada stranou.
Nejnověji se o tom mohl přesvědčit primátor Chomutova Marek Hrabáč. Ten měl vést kandidátku hnutí ANO do krajských voleb v Ústeckém kraji. Nepovede. Kvůli podezření z manipulace s veřejnými zakázkami místo pokračování v kampani skončil v policejní cele.
Patrně si špatně vyložil kodex hnutí ANO. V něm se mimo jiné píše o tom, že jeho reprezentanti mají jít v boji s korupcí a klientelismem příkladem.
Protikorupční hnutí vs. korupce
Nejenom v případě Marka Hrabáče se ukazuje, že pokud jdou někteří členové hnutí ANO příkladem, potom v negativním slova smyslu.
Stačí připomenout podobné potíže bývalého pardubického primátora Martina Charváta, bývalého moravskoslezského hejtmana Jana Krkošky, nebo jednoho z hlavních protagonistů brněnské korupční kauzy Stoka Jiřího Švachuly.
Názorně se ukazuje, že ani protikorupční hnutí ANO není vůči korupci imunní. Tyto případy přitom nevybočují z léta fungujícího systému manipulace s veřejnými zakázkami. Nic zásadního se na něm nemění.
Pouze se v něm v průběhu let střídají aktéři spojení s nejrůznějšími politickými stranami a hnutími. Na souběhu okolností záleží, na koho se nekalé praktiky provalí a kdo skončí na lavici obžalovaných.
Straničtí kolegové padouchů se potom předhánějí v tom, jak rychle je slovy odsoudí a ze svých řad vyloučí. Tím to většinou končí. Prostor pro podobné manipulace a korupci konkrétními činy výrazně nezmenší.
Obviněný Hrabáč poslal ANO příspěvky za čtvrt milionu. Hnutí podle Havlíčka zváží, zda peníze vrátí
Číst článek
Podobný scénář můžeme sledovat v případě Marka Hrabáče. Jeho dny v řadách ANO jsou definitivně sečteny. Byť morální kodex tohoto hnutí k tak rychlému kroku nevybízí. V něm se píše o tom, že by měl člen skončit v momentu, kdy je obžalován kvůli spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce. Marek Hrabáč zatím čelí „pouze“ trestnímu stíhání.
To byl dostatečný důvod k odchodu z hnutí ANO podle starší verze kodexu. Ta se musela upravit, aby hnutí nepřišlo o svého předsedu. Proto byl formulován tak, aby ho Andrej Babiš neporušil. I když byl léta trestně stíhaný a později obžalovaný, je to z pohledu kodexu v pořádku. V kauze Čapí hnízdo totiž figuroval v době, kdy nebyl ve veřejné funkci.
Marek Hrabáč v ní je. Takže má smůlu a byť je stále ještě daleko k tomu, aby byl obžalován a stanul před soudem, v hnutí ANO končí.
Na rozdíl od zakladatele a hlavní tváře hnutí pro něj neplatí presumpce neviny, ani doslovné znění kodexu. Zkrátka svět politiky je specifický. Jak s oblibou při jiných příležitostech prohlašují představitelé hnutí ANO, občas se v něm uplatňuje dvojí metr.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Konzervativci hledají spasitele. Nebo spasitelku
Jan Fingerland
Změny v ukrajinské vládě. Spíše přesuny, než politické pády
Libor Dvořák
Richard Sulík, který položil dvě vlády, odešel ze slovenské politiky
Kamila Pešeková
Nepřibližujte se k manželovi zezadu
Alexandr Mitrofanov