Kauza Vidkun ve stylu politického marketingu Andreje Babiše

Není až tak důležité, co děláte, ale jak svoji práci prodáváte veřejnosti. Zhruba v tomto duchu přistupuje ke svému působení v politice Andrej Babiš.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta

Robert Šlachta | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je s tímto pojetím zatím velmi úspěšný. Vyhrál poslední sněmovní volby a stal se premiérem.

Na první pohled jednoduchá strategie nemusí vždy přinést stejný výsledek. Názorně se o tom mohl opakovaně přesvědčit Robert Šlachta.

Kauza Vidkun: policisté navrhli obžalovat čtyři lidi včetně olomouckého exhejtmana Rozbořila

Číst článek

V čele dnes už zaniklého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vsadil na poněkud bombastické zákroky za asistence televizních kamer. Vyvolával tím očekávání, že policisté právě rozbíjejí korupční a klientelistickou síť utkanou z politiků, podnikatelů a policistů.

Stačí připomenout zásah na Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem Petr Nečas a jeho pravou rukou Jana Nagyová. Domovní prohlídky, zabavené peníze a výslechy zdánlivě nedotknutelných osob vytvářely dojem, že nebude problém shromáždit důkazy a poslat podezřelé do vězení. Takovéto očekávání se dosud nenaplnilo.

Strategie politického marketingu 

Podobně lze hovořit o policejní razii na Olomoucku. Od ní uplynuly už více než tři roky. Opět policisté za asistence médií prováděli rozsáhlé domovní prohlídky. Znovu se hovořilo o rozbití sítě, do které měli být zapojeni významní politici.

V médiích se nejvíce objevovalo jméno bývalého ministra vnitra Ivana Langera. V souvislosti s únikem informací byl zmiňován i tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý. Nakonec ani jeden z nich nebyl z ničeho obviněn.

Kauza nazývaná Vidkun přispěla k rezignaci tehdejšího ředitele GIBS Ivana Bílka. Promítla se do sporu o reorganizaci policie. V trestně právní rovině však zastupuje politiky pouze bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Ten figuruje mezi čtveřicí, která by měla být obžalována.

Obtížné dokazování

K případnému pravomocnému verdiktu soudu, který by potvrdil jeho vinu, je tak zatím stále ještě daleko. Tím spíš, že se objevují pochybnosti o tom, zda jsou důkazy proti němu dostatečně silné.

Pochopitelně postupné vyšumění mediálně bombasticky rozehraných kauz neznamená, že nedochází k únikům informací z vyšetřovacích spisů. S jejich pomocí mohou být ovlivňována různá trestní stíhání.

Nelze rovněž vyloučit, že k určitému propojení mezi politiky, „politickými“ podnikateli a policisty nikdy nedošlo a nedochází. Problém je v tom, že se podobné věci obtížně dokazují.

Čím je zmiňovaná síť kvalitnější, tím je její rozbití obtížnější. Zvlášť když se dotýká politiky a vyšetřování policie může být využíváno či spíše zneužíváno k politickému boji. O různých snahách komplikovat skutečně nezávislým vyšetřovatelům život ani nemluvě.

Přesto strategie politického marketingu ve stylu Andreje Babiše se nehodí pro práci policie. Naopak jí může škodit. Platí to nejenom pro zásah na Úřadu vlády nebo pro kauzu Vidkun.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme