Kissingerův plán, se kterým Kyjev rozhořčeně nesouhlasí

Zatímco Vladimir Putin jednal v běloruském Minsku s Alexandrem Lukašenkem, v Kremlu studují návrhy veterána světové diplomacie a bývalého amerického ministra zahraničí, už devětadevadesátiletého Henryho Kissingera. Své představy tento význačný znalec mezinárodní politiky nejnověji vyložil v rozhovoru pro britský časopis The Spectator. Oficiální Kyjev s jeho staronovými závěry rozhořčeně nesouhlasí.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterán světové diplomacie a bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger

Veterán světové diplomacie a bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Bývalý šéf americké diplomacie už loni v květnu navrhl stanovit linii zastavení palby na tehdejší čáře dotyku ukrajinských, ruských a separatistických ozbrojených sil, stáhnout z nich veškerá vojska a poté zahájit jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Kissingerův plán

Dnes říká, že přišel čas vycházet z již existujících strategických změn, integrovat je do nové struktury a z těchto pozic přejít od bojových akcí k dosažení míru v příslušném jednacím procesu.

Pokud se pak nepodaří vrátit se k předúnorovým hranicím ani bojovými akcemi, ani v jednacím procesu, bude třeba uchýlit se k principu sebeurčení a provést na těchto územích skutečná referenda pod mezinárodním dohledem. To je podle Kissingera obzvlášť důležité v případě regionů, které po staletí přecházely z rukou do rukou.

Takovýto mírový proces by sledoval dva cíle: zaprvé by definitivně uzákonil svobodu a nezávislost Ukrajiny a zadruhé by vytvořil základy nové mezinárodní struktury.

Smír bude nevyhnutelný

Kissinger je toho názoru, že Ukrajina se poprvé ve svých dějinách stala významným středoevropským státem a za pomoci spojenců vybudovala jednu z nejsilnějších pozemních armád na kontinentu.

Dokonce i mírový proces ale musí zemi definitivně propojit s NATO. „Nějaká neutralita je dnes nemyslitelná – zvlášť když do Aliance vstoupily i Švédsko a Finsko,“ míní Kissinger.

Rusko bude dál rozvíjet vojenský potenciál a to včetně jaderného, řekl Putin

Číst článek

Legendární diplomat je ovšem zároveň přesvědčen, že v tomto novém řádu si své místo musí najít i Rusko. Rozhodně se přitom nedomnívá, že největší země světa by z toho konfliktu měla vyjít zbídačená a zubožená.

„Rusko je už přes půl tisíciletí rozhodujícím faktorem globální rovnováhy sil. Tuto jeho roli nelze bagatelizovat,“ domnívá se Kissinger a dodává, že diplomatická cesta ke smíru bude trnitá a oběma stranám konfliktu může přinést i hodně rozčarování.

Odpověď z Kyjeva na sebe nenechala dlouho čekat: známý poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak se vzápětí nechal slyšet, že „Kissinger nic nepochopil“ a že „s ďáblem se nevyjednává“.

A právě tady zcela evidentně spočívá jádro pudla: jak smířit postoje zřejmě nejzkušenějšího současného diplomatického profesionála, úskočných ruských politických vykuků, kteří se na Kissingera budou s radostí odvolávat, a nesmlouvavých ukrajinských vlastenců, kteří v tuto chvíli vidí hlavně záplavu svých mrtvých krajanů. Nakonec však ten smír bude zřejmě nevyhnutelný.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme