Madridská konference a německé zviditelňování se

Madridská konference o klimatu málem skončila bez jakékoli závěrečné rezoluce. Tak trochu připomínala ráz české politiky: Mnoho vzletných slov, žádná odpovědnost.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madridská konference o klimatu

Madridská konference o klimatu | Foto: Bernat Armangue | Zdroj: ČTK/AP

Nakonec se účastníci dohodli, že neskončí, jak bylo plánováno, v pátek, ale že si zasedání prodlouží až do neděle.

Výsledek 40hodinového prodloužení byl i tak více než skromný. Stěžejní věci se do něho buď vůbec nedostaly, anebo byly dohodnuty jako téma pro další konferenci, která se má konat příští rok v Glasgowě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Madridská konference a německé zviditelňování se

Představitelé nevládních organizací nejvíce želí toho, že opět konference plná politických celebrit nedospěla k závěru, jak ekonomicky zavázat vyspělé země a jejich podnikatele, aby kapitálově i technologicky pomohli rozvojovým zemím k žádoucí proměně jejich ekonomiky. Změny klimatu pociťují totiž nejvíce. O to více, o co jsou bezbrannější. Stejné téma spadlo pod stůl už v předchozím roce na konferenci v Katovicích.

Předseda německé pobočky Greenpeace Martin Kaiser na adresu konference trpce poznamenal, že zrazuje všechny ty nešťastníky, kteří po celém světě už nyní trpí důsledky oteplování a kterým nepomůže nic jiného než rázná a rychlá reakce okolního vyspělého světa.

Rozpohybovat klimatický cirkus

Dobrou zprávou je, že 17 evropských zemí v čele s Německem usoudilo, že k řešení svět patrně nedospěje megakonferencemi s účastí 200 zemí, ale že je potřebné konat tam, kde ochota k činu je, a sázet na následný dominový efekt.

Dohodly se, že budou vyžadovat minimální standard pro obchod s emisními povolenkami, tak aby postupně klesala zátěž životního prostředí a celosvětová produkce skleníkových plynů, které jsou prokazatelně lidského původu.

Dobrou zprávou je i závěr z nynějšího jednání předsedů vlád německých spolkových zemí. Berlínskou vládu vyzvali, aby sňala nohu z brzdy, jak dosud skeptici označují její klimatický balíček, a projevila se v otázce oteplování odvážněji.

Poplatek za emisi oxidu uhličitého má s okamžitou platností zvýšit z původních 10 na 25 eur a neváhat a hned od Nového roku radikálně snížit na železnici daň z přidané hodnoty.

Připočteme-li k tomu „zelenou smlouvu“ Ursuly von der Leyenové, objevilo se na evropské scéně několik ne nepodstatných kamínků, které jsou s to nakonec celý ten klimatický cirkus rozpohybovat a nenechat v tom osamoceně středoškoláky, poctivě každý pátek chodící za školu, aby demonstracemi upozornili generačně starší současníky, že jde hlavně o jejich budoucnost.

Dosud v úsilí o změnu klimatu i uvnitř Evropy chyběl zřetelný tahoun. Jeden se, jak vidět, přece rýsuje. Rozhodně ne proto – jak by určitě zněly některé české komentáře –, aby se zviditelnil.

Autor je publicista.

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme