Města za časů klimatické krize. Tepelné ostrovy potřebují změnu, jinak se v nich bude stále hůře žít

Pokud by se měla vyhlásit soutěž o nejabsurdnější politickou akci uplynulého měsíce, vyhrál by ji, alespoň v Praze, předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop. Výstupy a aktivity tohoto zastupitele hlavního města jsou dlouhodobě fascinující, ale hlavně jeho poslední kousek stojí za zmínku: V časech největších veder se rozhodl zařídit sekání trávníku mezi panelovými domy. Důvod? Rozhořčený politik naznal, že ve vyšší trávě se ztrácejí pejskové.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horko, vedro, ilustrační foto

Města patří k jedněm z nejohroženějších území, co se dopadů klimatické změny týká | Zdroj: Profimedia

Z krásně rostlé trávy se tak jeho přičiněním stal ubohý trávníček, a to přesně ve chvíli, kdy do Prahy opět dorazily vlny extrémních veder, které jsou v důsledku klimatické krize stále častější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Města za časů klimatické krize. Tepelné ostrovy potřebují komplexní změnu, jinak se v nich lidem bude stále hůře fungovat a žít

Byla by to vlastně úsměvná lekce z politického diletantství, kdyby byl Prokop jediným takovým politikem v celé republice. Bohužel není. Podobné zásahy, které z travnatých míst – tolik důležitých pro ochlazování města – dělají seschlé, vyprahlé plochy, jsou běžné.

Řada českých politiků a političek stále nedokázala pochopit ani základní principy boje s klimatickou změnou ve městech. K zavádění adekvátních adaptačních opatření, která obyvatelkám a obyvatelům měst v časech extrémních veder (či přívalových dešťů) uleví, bohužel nedochází tak rychle, jak je třeba.

Život ve městech bude stále nebezpečnější

Města patří k jedněm z nejohroženějších území, co se dopadů klimatické změny týká. S každoročně se zvyšujícím počtem tropických dní a nocí souvisejí i vyšší dopady na zranitelnou populaci, kvalitu života a stav ekosystémů.

Vlny horka mají negativní vliv na lidské zdraví – v ohrožení bývají především starší nebo nemocní lidé, těhotné ženy, ale i děti. Upozorňuje na to i Světová zdravotnická organizace. Celkově se počet lidí vystavených vlnám veder zvýšil od roku 2000 do roku 2016 přibližně o 125 milionů.

Horka a požáry připomínají prezidentu Macronovi, že musí řešit klimatickou změnu, a to hned

Číst článek

To, jak důležité je přemýšlet o adaptaci na klimatickou změnu při městském plánování a výstavbě, dokládá mimo jiné i Mapa tepelných ostrovů v Praze, naměřená z Mezinárodní kosmické stanice ISS na začátku letošního léta.

Ta odhalila čtyři nejteplejší místa v hlavním městě. Patří mezi ně Holešovice, část Libně u O2 arény a průmyslové zóny ve Štěrboholích a Hostivaři.

Ukazuje se, že zásadní je dostatek zeleně – i té divoké, i té městské. Aleje, stromy, parky nebo zelené vnitrobloky dokážou město účinně ochladit a regulují městské mikroklima. Vedle toho pomáhají stromy snižovat prašnost a podíl znečišťujících látek v ovzduší a fungují jako přirozený stín.

Jenže alespoň v Praze politici častěji než zeleň prosazují parkoviště a beton. I proto je v určitých částech města tak nesnesitelné vedro.

Zastínění obecně lidem ve městech také pomáhá – dobře to ukazují příklady z jižních metropolí, kde se snaží stínit ulice látkami. Stínění je také důležité v místech, kde trávíme více času – třeba na venkovních zastávkách MHD.

Dalším podstatným elementem je samozřejmě voda. Nejde jen o mlžítka, kterými se někteří politici tak rádi chlubí, ale kromě jezírek, řek nebo rybníků i o pítka, kašny nebo fontány. Každá vodní plocha může pomoct. Řešit by politici měli i zachytávání a využívání srážkové vody. A ve výčtu by se samozřejmě dalo pokračovat.

Vlny extrémních veder si jen za poslední léta vyžádaly v Evropě tisíce obětí. Odborníci varují, že život ve městech bude stále nebezpečnější a že opatření na ochranu lidí jsou přijímána pomalu.

Klimatická krize se samozřejmě týká i České republiky. Vzhledem k tomu, jak tragické jsou její dopady, nelze řešení odkládat.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme