Produkce kokainu láme rekordy navzdory utěsněnému světu

Kokain. Bílý prášek, v jehož názvu stále ulpívá něco z třpytu prvorepublikové éry, drogové synonymum pro luxus a bohatství. Ještě nikdy se ho tolik nekonzumovalo, ani nevyprodukovalo jako v poslední době.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Rotterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kokain

Kokain | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Letošní rok byl pro tento byznys mimořádně úspěšný, a to navzdory pandemii koronaviru. Distribuce proslulé drogy se neumenšila, ba naopak. Ostatně – jak uvedl pro El País jeden z expertů na drogovou problematiku, doktor Damian Zaitch, profesor utrechtské univerzity, „pašeráci jsou na zavřené hranice zvyklí“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Leona Šmelcová: Produkce kokainu láme rekordy navzdory utěsněnému světu

Obchod s drogami se v uplynulých letech přizpůsobil nové době, stal se z něj průmysl. V 90. letech svět znal jihoamerické kartely, které měly monopol. Spravovaly celý proces – od produkce po distribuci. To se změnilo. Z narkobaronů se stali výkonní manažeři diverzifikovaných mezinárodních skupin, které na sobě příliš nezávisí. Jedni pěstují, jiní mají na starosti logistiku, další distribuují.

Ustoupilo se od laciných nádeníků, naopak se najímají ti nejlepší chemici. Modernizuje se pěstitelství, používají se nové technologie, na obrovské lány uprostřed jihoamerických džunglí se sází odolnější geneticky upravené odnože koky. Produkce stoupá a roste také kvalita kokainu. Časům Pabla Escobara, proslulého kolumbijského drogového barona, už zkrátka odzvonilo.

Dokud se dováží ovoce, dováží se i kokain

Byznys s drogami se také stále častěji propojuje s jihoamerickými farmáři. Mají stejné distribuční cesty i dopravní prostředky. Kokain se přepravuje společně se sójou, ovocem, rýží, masem, vlnou nebo vínem.

Na starý kontinent se kokain dostává nejčastěji po moři. Je těžké dopravu uhlídat. OSN odhaduje, že každý rok přepluje světová moře na půl miliardy kontejnerů s různým zbožím. Jen méně než dvě procenta z nich jsou kontrolovány. Kupříkladu jedním z největších světových přístavů v Rotterdamu projde okolo 24 tisíc kontejnerů denně. Prohlídka jednoho z nich zabere dvacet minut.

Tlak na efektivitu a časovou úsporu je obrovský, proto se kontejnery vybírají namátkou a tisíce jich proklouznou bez povšimnutí. To stojí za risk. Navíc se ukazuje díky ohromným mnohatunovým zásilkám, které policie občas zadrží, že se pašeráci infiltrovali do legitimních dodavatelských řetězců a nejen tam.

V roce 2017 byla produkce kokainu historicky nejvyšší, rekord trhala hlavně jednička na trhu – Kolumbie. Tamnímu vzmachu napomohlo mimo jiné i podepsání mírové dohody mezi vládou a povstalci z revolučních jednotek FARC. Zatímco ozbrojenci z džungle odešli, uvolněná místa neobsadil stát, jak mnozí doufali, ale jiné polovojenské skupiny chtivé drogového byznysu.

Nizozemská policie odhalila obří kokainovou laboratoř. Našla i stroje na vymývání drog z textilu

Číst článek

Uzavření světových hranic kvůli infekci koronaviru obchod nezastavilo. Ve zmíněném Rotterdamu v prvních třech měsících tohoto roku policie zachytila více drog než loni. V dubnu pak policie objevila 16 tun kokainu ve Španělsku, Nizozemsku a Belgii. „Dokud se z Latinské Ameriky dováží ovoce, dováží se i kokain,“ konstatoval profesor Zaitch.

Poptávka letos také vzrostla. U nás se sice drží víceméně na svém, ale třeba ve Španělsku či ve Francii citelně posílila. Svůj podíl na tom mohou mít i konspirace. Zjara se ve Francii začala šířit fáma, že kokain pomáhá v boji s covidem. Šňupání prý sterilizuje nosní dutinu, neslo se po Paříži a dalších místech. Teorii muselo dokonce vyvracet tamní ministerstvo zdravotnictví. To by snad nevymyslel ani Pablo Escobar.

Autorka je publicistka

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme