Nejprve oslava, pak povinnost splnit předvolební sliby

Po historické výhře jsou na místě pocity uspokojení a to platí i pro jasný úspěch Borise Johnsona, který od voličů dostal silný mandát v duchu hesla Dokončeme brexit. První část této práce se uzavře na konci příštího ledna, protože stačí před nově zvolené členy Dolní sněmovny položit text vyjednané smlouvy a Spojené království bude za pár týdnů za dveřmi Evropské unie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod odpůrců brexitu. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Heslo „Dokončeme brexit“ bylo působivé, protože mířilo k mnoha poddaným Jejího Veličenstva, které unavovaly četné peripetie vyjednávání a převažoval u nich pocit „už abychom to všechno měli za sebou“. Málokoho napadlo – a před volbami se o tom nemluvilo –, že i za oněmi symbolickými dveřmi Evropské unie zbývá kupa práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Adama Černého

Smlouva, která brzy díky pohodlné většině toryů projde parlamentem, je totiž ujednáním stanovujícím, jak budou vypadat vztahy mezi Velkou Británií a nynější sedmadvacítkou jen v nastávajícím přechodném období, než se obě strany dohodnou na konečném uspořádání svých, hlavně obchodních, vztahů.

Nepůjde o lehký úkol, protože lhůta k jejich vyjednání a schválení vyprší už koncem příštího roku, a Boris Johnson ještě před volbami prohlásil, že o nějakém prodlužování nemůže být ani řeči.

Unijní sedmadvacítka se na svém summitu tento týden dohodla, že za ni bude nadále mluvit zkušený Michel Barnier, a proto urgentním úkolem staronového premiéra bude vybrat odpovídajícího protihráče. A také pro něj zformulovat zadání, které by, až dostane podobu smluvního dokumentu, obstálo před britskou veřejností.

Její velká část by se jistě smířila se vztahy, jak je popisuje nachystaná dohoda o přechodném období. Jsou s ní v Severním Irsku ale nespokojení zastánci nedělitelnosti Spojeného království. Ti mají dojem, že je Boris Johnson, jen aby měl dohodu pod střechou, pustil k vodě.

Připustil například, aby se v přechodném období celní kontroly odsunuly z území Severního Irska, a to budí dojem, že obě části rozděleného ostrova z obchodního hlediska zůstávají součástí Evropské unie.

Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?

Číst článek

Tento zádrhel je důsledkem problému, který se dosud nepodařilo vyřešit. Totiž jak skloubit dva protichůdné požadavky – zajistit odchod Spojeného království jako celku z Evropské unie a zároveň zachovat stav po Velkopáteční dohodě z jara 1998. Ta ukončila léta teroru v Severním Irsku a po ní se hranice mezi oběma částmi ostrova prakticky vypařila.

Irská klička je jenom jedna z mnoha, které bude Johnson jako premiér v příštích měsících rozplétat, až bude dohadovat nové obchodní vztahy Spojeného království jak s Evropskou unií, tak se všemi zahraničními partnery. Tam bude mít příležitost ukázat, že po brexitu bude jeho země ve světě volnější a silnější.

Autor je komentátor Hospodářských novin

Adam Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme