Bubák Demokratický blok
Strašidlo, strašák či bubák je nadpřirozená bytost, jejíž zmiňování má vyvolat strach, především v dětech. To jsem si vypůjčil z Wikipedie.
Na naší politické scéně se používají bubáci jako prostředky zastrašování voličů velmi aktivně. Václav Klaus svého času děsil Milošem Zemanem, ten na oplátku Václavem Klausem. Skončilo to tím, že si padli do opozičně smluvního náručí, načež voličům obou strašáků vylezly oči z důlků.
Momentálně je v módě bubák Demokratický blok. Straší jím své voliče hlavně Andrej Babiš. Podle něho jde o zlovolný výhonek systému, který tu fungoval pětadvacet let.
To měl na mysli dobu, v níž díky nadstandardním vztahům s tímto systémem zázračně zbohatl. Babišova pravá ruka, Jaroslav Faltýnek, ve sněmovně sama sebe děsila „čtyřblokem, nebo K blokem pana Kalouska“.
Andrej Babiš neblábolí
Pravda je ale nudně prozaická. Poslanecké kluby ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se podle článku 7 přílohy č. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky sdružily pro účely voleb konaných na ustavující a následných schůzích sněmovny pod názvem Demokratický blok.
Když jsem tento úřední popis četl, zkoumal jsem zároveň své pocity. Strach se mezi nimi neobjevil.
Miroslav Kalousek v tomto bloku hraje třetí nebo čtvrté housle. Je to logické, protože TOP 09 je slabá. Jak řekl sám Kalousek, tento blok navrhl pouze pro účely voleb poslanec Jan Farský ze STAN, autorem dohody je ODS s předsedou Petrem Fialou a TOP 09 se ráda připojila.
Ale jak je známo, Andrej Babiš neblábolí. Takže napjatě očekávám, budou-li Vánoce na blátě. Pokud ano, vím, kdo za to bude moci.
Věra Jourová ukazuje, jak jednat na Slovensku, kde se vytrácí demokracie
Petr Šabata
Extrémní pravice a strach voličů nutí Scholze, aby přitvrdil v migrační politice
Martin Fendrych
Robert Fico dobře ví, že bez bruselských peněz se Slovensko neobejde
Kamila Pešeková
Nad zprávou BIS nelze zavírat oči
Ondřej Konrád