Uvolnění poměrů v Rusku se nedostavilo

Po každém kole hry na kočku a myš, kterou vede ruský režim s nespokojenými občany, se objevují mezi těmito občany naděje, že dojde k uvolnění poměrů. To se stává v okamžiku, kdy se nahoře rozhodnou, že myšku na chvíli pustí z drápů. Například jednou nepošlou těžkooděnce na demonstranty. Naděje vznikla i poté, co soud osvobodil aktivistu Alexeje Miňajla. Končící týden však navrátil tvrdou realitu.

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský finanční manažer Vladislav Sinica | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odvolací řízení ve věci herce Pavla Ustinova, kterého přepadli a zmlátili těžkooděnci, a který za to dostal tři a půl roku, kvůli čemuž se zvedla vlna společenského nesouhlasu, bylo zlomovým bodem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Uvolnění poměrů v Rusku se nedostavilo

Předtím nešlo přeslechnout šéfa těžkooděnců, velitele Rosgvardije Viktora Zolotova, který řekl, že člověk, který neudělal nic, nemá dostat tři a půl roku, ale pouze rok podmíněně. Soud přesně naplnil tuto instrukci a Ustinov dostal rok podmíněně. 

V pátek proběhl odvolací soud s finančním manažerem Vladislavem Sinicou. Poslali ho na pět let do vězení za tweet, který napsal v průběhu debaty o potenciálních reakcích na brutální zásahy těžkooděnců proti neozbrojeným demonstrantům.

Boj s extremisty a estapo

Sinica uvedl toto: „Podívají se na milé a šťastné rodinné fotky, nastudují geolokaci a pak se dítě dobrého obránce pořádku prostě jednou nevrátí ze školy. Místo dítěte přijde poštou DVD s videem popravy.“ Orgány činné v trestním řízení to vyhodnotily jako výzvu k únosům a zabíjení dětí těžkooděnců.

Opět se zvedl společenský protest, kdy veřejné mínění poukazovalo na nesouměrnost činu a trestu. Ale dnes odvolací soud ponechal v platnosti původní verdikt.

Pokuta ve výši až 100 tisíc rublů hrozí v Nižním Novgorodu šéfredaktorce místního média KozaPress Irině Slavinové za údajné pohrdání státní mocí. Veřejně totiž protestovala proti instalaci pamětní desky Josefa Stalina v městě Šachunja.

Vězení hrozí další novinářce. Světlana Prokopjevová ze pskovské redakce rádia Echo Moskvy se ve svém komentáři zamyslela nad příčinami sebevražedného teroristického aktu v recepci tajné služby FSB v Archangelsku, který v roce 2018 spáchal 17letý Michail Žlobickij na protest proti řádění tajných v Rusku.

Novinářka popsala ztížené uplatnění mladých lidí v současném Rusku a dodala: „Mnohaleté omezování politických a občanských svobod vytvořilo v Rusku nejenom nesvobodný, ale represivní stát.“ Prokopjevová má být souzena za komentář coby ospravedlnění terorismu pomocí sdělovacích prostředků. Trest je sedm let vězení nebo pokuta milion rublů.

V Rostově na Donu mohou být posláni za mříže až na 15let 18letý Jan Sidorov a 21letý Vladislav Mordasov. Jsou již přes devět měsíců ve vazbě za individuální protest na veřejném prostranství. Podle ruských zákonů jde o povolenou činnost, ale obviněni jsou z organizace masových nepořádků.

Za Jana bojuje jeho děd Vladimir, veterán války v Afghánistánu. Zatím marně. Nejvíce ho pobouřilo, že tajní z oddělení E, které má bojovat s extremisty, sami sebe hrdě jmenují „estapo“.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme