Nový rok v Rusku: cizí agenti, beztrestný prezident, sen o nizozemském vězení

Od Nového roku platí v Rusku řada zákonů, které mají posílit utahování šroubů ve společnosti. Byli vyhlášeni první cizí agenti, mezi nimiž se ocitl nejstarší ruský obhájce lidských práv Lev Ponomarjov. Na druhou stranu dostali ruští prezidenti fakticky celoživotní beztrestnost.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční oslavy v Moskvě

Novoroční oslavy v Moskvě | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK/AP

Cizí agent, to je označení z dob stalinismu, kdy se takto cejchovali špioni a diverzanti. Dnes stačí, aby člověk dostal ze zahraničí byť jednu českou korunu. Politolog Gleb Pavlovskij míní, že jde o kost hozenou nejchudším Rusům, aby měli vlastní nepřátele povolené státem. „Jde o variaci norimberských zákonů Třetí říše,“ uvedl Pavlovskij.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Nový rok v Rusku – cizí agenti, beztrestný prezident, sen o nizozemském vězení

Publicista Nikolaj Svanidze se domnívá, že jde o produkt mentality současných vládců Ruska. „Jsou stvořeni pro to, aby chytali špiony, aby všechny podezřívali. Pro to, aby oplotili zemi ostnatým drátem. Ale jinak umí máloco,“ řekl Svanidze. Podle něj nejvyšší vedení věří, že země je obklíčena a Západ má jako hlavní cíl zničení Ruska.

Politolog Vladimir Pastuchov, který působí v zahraničí, je přesvědčen, že filozofie Vladimira Putina a jeho okolí spočívá v jediné větě: „Musíš praštit jako první.“ Podle Pastuchova jsou to lidé, kteří si myslí, že rozpad SSSR způsobila zrada Michaila Gorbačova.

Bití a ponižování ruského člověka

Ale pojďme raději ke kultuře. V uplynulém roce měl u inteligentního ruského publika obrovský úspěch nový seriál podle Gogolových Mrtvých duší a divák masový posunul na první místo ve sledovanosti snímek Nevolník. Oba jsou ruské výroby.

Nové zfilmování Mrtvých duší je velmi volné a přenesené do současného Ruska. Čičikov zde prodává provinčním úředníkům místa na hřbitovech vedle ruských celebrit včetně samotného Putina. Film je doslova uličnický a končí féerickým odhalením, že celá Čičikovova anabáze byla operací všemocné tajné služby FSB, která takto od zkorumpovaných úředníků získává peníze na „fond pro soudruha Bidena“. Rusko je tady vylíčeno jako skrz naskrz prohnilá země, kde neexistuje právo a pořádek.

Snímek Nevolník vyvolal neuvěřitelné sympatie řadových diváků proto, že Rusko ukazuje jako zemi, kde zákonitě vládnou boháči, ale i ti mají problémy se svými nezbednými potomky. Převychovají je ovšem tak, že je umístí do uměle vytvořené nevolnické vesnice 19. století, kde je milionářský synek mlácen jako žito, protože je tady v roli nevolníka.

Samozřejmě že je z něj na konci příběhu hotový milius, protože jinak než bitím a ponižováním ruského člověka přece nevylepšíš. Tahle filozofie se širokému filmovému publiku mimořádně líbí.

Mezitím v reálném ruském životě šetří mladá žena jménem Olesja Pirožkovová peníze na cestu do Nizozemska, kde chce splnit svůj sen: spáchá trestný čin a nechá se zavřít na jeden rok do tamní věznice. Těší se, že se aspoň těch dvanáct měsíců bude mít líp než ve svém uralském Krasnokamsku.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme