Navalného převychovávají státní televizí, nezávislá TV je zas cizím agentem

Končící týden v ruském politickém životě poznamenaly dvě pozoruhodné události. Jednak Alexej Navalnyj, který je již přes 200 dnů za zdmi lágru, poskytl svůj první velký rozhovor jako Putinův politický vězeň. Interview vyšel v listu The New York Times. A v téže době vypálil Kreml cejch cizího agenta jediné ruské nezávislé televizi Dožď.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti na podporu Alexeje Navalného v Ženevě s nápisem Hrdina naší doby

Navalnyj v rozhovoru pro NYT vůbec poprvé, podrobně vylíčil, jak vypadá jeho pobyt v trestanecké kolonii. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Navalnyj zmiňuje v rozhovoru mnoho témat, opakuje svůj nedávný požadavek, aby západní vlády zavedly personální sankce vůči oligarchům, kteří jsou v Putinově nejbližším okolí, vyslovuje se k domácí i zahraniční situaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Navalného převychovávají státní televizí, nezávislá TV je zas cizím agentem

Zároveň však, vůbec poprvé, podrobně líčí, jak vypadá jeho pobyt v trestanecké kolonii, který co do opakování stále stejných činností přirovnává k filmu Na Hromnice o den více.

Vězňové se v kolonii musí povinně podrobit převýchově. Ta probíhá prostřednictvím nuceného sledování prokremelské státní televize. Navalnyj vypráví, že první porce povinné převýchovy je už dopoledne, zhruba od půl deváté do deseti hodin.

Pak je sledování přednášek v televizi po dvanácté hodině. „Číst, psát či dělat cokoli jiného během přednášek je zakázáno. Musíš sedět a koukat na obrazovku,“ uvedl Navalnyj.

Nejmoudřejší z moudrých

Od 18. hodiny následuje hlavní blok.

Navalnyj jej popisuje takto: „Je to hlavní část programu obrácení zločince a jeho proměny na normálního občana, ‚vlastenecká výchova‘. Díváme se na filmy o Velké vlastenecké válce. Anebo o tom, jak jednou, asi tak před 40 lety, naši sportovci roznesli na kopytech Američany či Kanaďany. Než jsem se tady ocitl, ani jsem netušil, jaké množství filmů na toto téma bylo natočeno za peníze státních korporací.

Právě dennodenně od 18. hodiny se mi nejjasněji vidí podstata ideologie Putinova režimu. Je to záměna současnosti a budoucnosti za minulost. Minulost může být reálně hrdinná, nebo přikrášlená, anebo naprosto vymyšlená. Všechny druhy minulosti se musí neustále nacházet v centru pozornosti, aby vytlačily myšlenky na budoucnost a otázky na současnost.“

Rusko označilo nezávislou TV Dožď za zahraničního agenta. Podle kritiků je před volbami nepohodlná

Číst článek

Navalnyj přiznal, že kremelská televize je velmi účinná ve své práci. Když v rozhovoru kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za to, že se setkal s Vladimirem Putinem, aniž by dosáhl srozumitelného cíle, zmínil perfektní vymytí mozků ruských diváků.

V tom smyslu, že žádný světový problém nebude nikdy vyřešen, když k němu Západ nepřizve nejmoudřejšího z moudrých, tedy Putina. „Tady v lágru musím sledovat státní televizi povinně a věřte mi, že toto téma bylo zpracováno velmi efektivně,“ poznamenal Navalnyj.

Proto nepřekvapuje, že Kreml čerstvě prohlásil jedinou televizi, která se odmítala podvolit jeho diktátu, za cizího agenta. Spíše je s podivem, že Dožď nedostal tento cejch už dříve.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme