Evropské volby bez vzrušení, jen ČSSD sklouzla hlouběji

Byly to sice volby do Evropského parlamentu, ale každé celostátní volby jsou do velké míry ukazatelem spokojenosti s národní politikou. Viděno pod tímto zorným úhlem nedošlo po těchto volbách k žádným velkým posunům na české vnitropolitické scéně. Nuance ale rozpoznatelné jsou.

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Mitrofanov | Foto: Khalil Baalbaki

Hlavní otázkou bylo, zda se některé z opozičních stran podaří předběhnout ANO a ukázat tak dovnitř země, že pozice hegemona, kterou Babišovo hnutí v Česku má, utrpěla otřes a že bude třeba dál pracovat na domácím poli s větší nadějí, protože vítězství není vzdálené. To se ale nestalo.

ANO vyhrálo a má nejvíce mandátů. Populismus s Babišovou tváří má největší podporu v obyvatelstvu, protože umí hrát na struny, jejichž zvuk zní většinovému sluchu lahodně, a o pravdivost výkřiků a slibů se již nikdo nestará, protože poznání může bolet. Lze očekávat, že to bude vděčný argument pro Babiše a proti demonstrantům na náměstích, až tam zase přijdou.

Spokojena může být druhá ODS. Druhé místo dobře zapadá do postupné permanentní kontrarevoluce, kterou provádí Petr Fiala v čele strany. Zato Piráti dostali první kontrastní sprchu po nedávném bouřlivém nástupu. Jsou ale většinou mladí, tak jim to snad jenom rozproudí krev.

Pragmatický egoismus se vyplatil lidové straně, která vsadila na samostatnou kandidátku a uspěla s dvěma mandáty, a osobně pak Jiřímu Pospíšilovi, který zůstal v Evropském parlamentu spolu s dvěma dalšími kandidáty proevropské koalice. Zato dva další subjekty, které se od této koalice lišily především osobami, které se nedokázaly, ať už z jakéhokoli důvodu, dostat na společnou kandidátku proevropských sil, neuspěly. Voliči Hlasu a ESO tak pomohli svými hlasy především Andreji Babišovi.

Česko je evropská země a v současné Evropě nemůžou chybět zástupci prokremelských sil. Jsme v trendu, protože země bude mít v Evropském parlamentu dva takové muže z SPD. A také komunistku Kateřinu Konečnou.

Další metry po šikmé ploše prosvištěli v těchto volbách sociální demokraté. Voliči je vyhodili z evropského kola ven. Babiš po vyhlášení výsledků prohlásil, že lidé podpořili jeho vládu. Jenže fakticky podpořili pouze ANO.

ČSSD se tak ukazuje jako pouhý Babišův pomocný stroj na hlasování. Předseda Jan Hamáček sdělil, že restart strany musí být silnější a jasnější. Zatím však tento restart již delší dobu vypadá jako zadrhlá gramodeska.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme