Stín Leonida Huňaté obočí

Patřím k pamětníkům projevů někdejšího generálního tajemníka KSSS Leonida Brežněva. Při sledování čtvrtečního poselství prezidenta Vladimira Putina před ruským parlamentem byl v sále jako by přítomen právě Brežněvův stín.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: Reuters

Za tehdejších dob existoval rozpor, který všichni brali jako součást rituálu.

Od mikrofonu zněla slova o dalších úspěších země, tu a tam neadresná kritika, a sliby, že v nadcházejících letech dojde ke zvýšení životní úrovně širokých mas.

Masy přitom věděly, že v reálném životě jde vše od deseti k pěti.

Putinův projev v první, sociálněhospodářské části byl plný slibů. V jedné chvíli se zdálo, že, soudě podle jeho vzletných plánů, se Rusko v dohledné budoucnosti stane naprostou světovou jedničkou v průmyslu 4.0. O mohutném investování do dopravní infrastruktury, zdravotnictví a školství nemluvě.

Průlomový růst, prosperita a rakety, které 'nikdo na světě nemá.' Putin poslancům přednesl výroční poselství

Číst článek

Tváře poslanců a senátorů, kteří projev poslouchali, vypadaly v souladu s dlouholetým zvykem podobná slova vrchnosti oddaně vítat. Potlesk zněl neustále, ale nebyl doprovázen pravým entuziasmem.

Zato druhá část zažehla nejen ve tvářích posluchačů, ale v srdci samotného řečníka opravdu velké emoce. Putinův hlas byl najednou silný, už téměř nekašlal a nezakrýval triumfální vzrušení.

Vítězná zbraň Voloďa?

Aplaus se v určitých chvílích ozýval téměř jako na rockovém koncertu. Není divu. Ruský vůdce právě ohlašoval světu, že jeho země má zbraně, před nimiž se nikdo nebude moci ubránit, a že proto žádá, aby se svět změnil v souladu s tímto prohlášením Kremlu.

Bylo to opět podobné řečem politiků za Brežněva. Byl tu ale podstatný rozdíl. Generace Leonida přezdívaného Huňaté obočí dožívala starokomunistický sen o spravedlivém zřízení, které budují a musí proto překonat prohnilý kapitalismus.

Putina žene zlost, že ho kapitalismus rozvinutých zemí, na kterém by se rád podílel jako jeden z pánů světa, vyřadil z party. Včera bylo vidět, že je přesvědčen, že našel nástroj, který ho do společnosti vyvolených vrátí. To jsou ty údajně nepřemožitelné zbraně.

Jaké ale byly okamžité reakce v ruském veřejném prostoru? Vynecháme-li loajální výkřiky, mezi nimiž vévodil návrh šéfredaktorky RT (Russia Today) nazvat ruskou vítěznou zbraň Voloďa, Putinovo militantní vychloubání nevyvolalo všeobecné nadšení, ba ani důvěru. Uvedu několik ukázek z mnoha.

Šéf Institutu kosmické politiky Ivan Moisejev takto okomentoval pro ruský server The Insider hlavní Putinův trumf, údajnou raketu s jaderným pohonem: „To je nějaký zmatek. Takové věci jsou nemožné. A nejsou ani potřebné. Nelze opatřit raketu s plochou drahou letu jaderným pohonem. A takové pohony neexistují.“

Spisovatel Dmitrij Bykov na Putinův projev zareagoval básní: „Měli jsme už dříve jasno, teď se přesvědčí masa: Zpočátku jsou děla místo másla, posléze mrtvoly místo masa.“ A množí se i v ruském prostoru hlasy, které připomínají, jak skončily závody ve zbrojení za Brežněva. Sovětský svaz byl uzbrojen a skončil.

Autor je komentátorem deníku Právo.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme