Kauza Navalnyj staví Berlín před dilema

Žádný evropský politik se nesetkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem tak často, jako spolková kancléřka Angela Merkelová. A z evropských mocností to bylo vždy Německo, které se drželo logiky, že ať se děje, co se děje, vždy je třeba udržovat s Moskvou dialog.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kauza otravy nejvýraznějšího ruského opozičníka Alexeje Navalného za jeho pobytu na Sibiři, který je v péči berlínské kliniky Charité, však otřásá prestižním projektem Nord Stream 2. Je takřka před dokončením a měl by výrazně posílit kapacity dodávek zemního plynu z Ruska (přes Německo do Evropy).

Lahev s novičokem. Navalného tým oznámil, že opozičník byl otráven v hotelu v Tomsku

Číst článek

Když Německo převzalo Alexeje Navalného do péče, do značné míry se také zavázalo podniknout vše pro záchranu jeho života a pro jeho uzdravení. Také, že vyvine co největší tlak na zjištění pachatelů a na jejich potrestání.

Tato situace nevyhnutelně vede k politickému střetu mezi Berlínem a Moskvou, protože toxikologická laboratoř Bundeswehru konstatovala nejenže organismus ruského opozičníka zasáhla smrtící dávka jedu, ale že tento patří do skupiny jedů označovaných jako novičok, původně vyvinutých v Sovětském svazu.

Zastavit Nord Stream 2?

Navíc se jedná o novější, mnohem nebezpečnější, dosud neznámou variantu. Její výroba není možná v pokoutních podmínkách, ale je jí schopna pouze vysoce specializovaná a státem kontrolovaná laboratoř, v daném případě Ruskem. Zásadní problém představuje fakt, že užití takového jedu by bylo v rozporu s platnými mezinárodními dohodami o zákazu chemických zbraní.

Vzhledem k přímé lince důkazů, Berlín pochopitelně požaduje od Moskvy vysvětlení případu a jeho důsledné vyšetření. Zároveň ho staví před dilema: Kreml popírá, že by byl Navalnyj vůbec otráven, a dokonce naznačuje, že odpovědnost za jeho stav je třeba hledat naopak v Německu.

Tam sice převažuje názor, že na kauzu otravy je třeba reagovat, ale schází shoda v názoru na případné sankce. Především proto, že jako první, protože pro Rusko nejcitelnější, se nabízí zastavit Nord Stream 2.

Ahoj, tady Navalnyj, píše kritik Kremlu k první fotce z nemocnice. Dýchá bez přístrojů a občas opustí lůžko

Číst článek

To by však nabouralo základní argument jeho obhajoby, tedy že se jedná o čistě ekonomický projekt bez politické dimenze. Na kterou však od počátku poukazovalo Polsko a pobaltské státy s tím, že nový plynovod jednak obchází Ukrajinu, jednak zvyšuje závislost Evropy na energetických dodávkách z Ruska.

Další vývoj bude v mnohém ohledu záviset i na zdravotním stavu Alexeje Navalného. Pokud budou zdravotní následky otravy závažné a trvalé, nebo pokud by se jeho stav zhoršil, Berlínu nezbude – už s ohledem na zachování vlastní tváře – než se přiklonit k ostřejší reakci.

Zastavit Nord Stream 2 by však znamenalo mimo jiné vyrovnat se s možnými požadavky na odškodnění investorů.

I z tohoto důvodu je víc než pravděpodobné, že pokud by se Navalnyj začal uzdravovat, v Německu převáží v hlasy vyzývající k obezřetnosti. Tedy k politice, které kancléřka vždy dávala přednost.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

Adam Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme