Babiš v kleštích Evropského parlamentu

O koncernu Agrofert, druhdy přímo a od února 2017 nepřímo ovládaným Andrejem Babišem (ANO), se mezi zasvěcenci ví, že má na české poměry výjimečně schopné právníky. Takže ani už čtyřikrát prodloužená lhůta k došetření kauzy Čapí hnízdo, která se chýlí ke konci, nemusí stačit.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

A především nemusí celá kauza skončit tak, jak by asi většinově velel takzvaný selský rozum: protože když mamutí koncern vyvrhne ze svého lůna jednu ze svých malých firem, jejíž akcie odkoupí anonymní vlastníci a zažádají o padesátimilionovou dotaci z fondu pro malé a střední podniky, aby dotyčnou firmu nechali s koncernem opět splynout, jen co uplyne blokační lhůta, zavání to dotačním podvodem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Babiš v kleštích Evropského parlamentu

Zvlášť když se z oněch anonymních akcionářů vyklubou členové majitelovy rodiny. Dokázat to před soudem je ovšem jiná káva. Právníci Agrofertu ale určitě nepochybují, že případ z roku 2007, viděno optikou tehdejších právních předpisů, ošetřili přímo neprůstřelně. Alespoň pokud jde o jurisdikci v České republice.

A obdobně se nejspíš staví i ke konečnému auditu Evropské komise, že Agrofert nemá nárok na dotace z Bruselu, protože ho i nadále ovládá a profituje z něj Andrej Babiš, který je tím pádem v konfliktu zájmů, jelikož je současně premiérem České republiky.

Ústy koncernového mluvčího oznámili, že dodržují všechna pravidla a smlouvy, a že Andrej Babiš udělal všechno, co po něm český zákon o střetu zájmů požadoval, takže v žádném střetu zájmů být nemůže. Závěry Komise jsou tudíž „absurdní“. Navíc se prý jedná o záležitost mezi Českou republikou a Bruselem, protože s Agrofertem nikdo žádné řízení nevede.

Ochrana daňových poplatníků

Faktem je, že rozčilený Andrej Babiš sice před televizními kamerami tvrdí, že Česko o žádné dotace nepřijde, vyhrožuje soudním řízením a opozičním českým europoslancům spílá do udavačů, jeho vláda ale zatím žádné konkrétní kroky proti Bruselu nepodniká.

Přitom by tu teoreticky byly možnosti, jak posunout Babišův spor s Bruselem, který za spor České republiky s Unií vydává hlavně on sám, před evropský soud: ministerstvo financí by například mohlo požádat komisi o proplacení dotací Agrofertu a po zamítnutí ji zažalovat u Evropského soudního dvora.

Jenže v tom případě by bylo zřejmé, že český stát odmítá akceptovat audit Evropské komise, který je po několikaletém vyjednávání mezi Prahou a Bruselem konečný. Což by následně mohlo vést i k zastavení všech evropských dotací do České republiky.

V Evropském parlamentu se totiž v těchto dnech už jedná o příslušné rezoluci, a to v rámci nového nařízení umožňujícího kvůli ochraně peněz unijních daňových poplatníků zastavit dotace pro ty členské země, které nedodržují principy právního státu. Mezi ně patří i střet zájmů a mnozí europoslanci Česku zazlívají, že nedodržuje unijní právní předpisy, když za něj Andreje Babiše nestíhá.

Dodejme, že se zdejší státní správa ovšem nesnaží ani o to, aby čeští daňoví poplatníci dostali zpátky peníze, které Agrofert už předem získal z domácího rozpočtu. A dokud bude Andrej Babiš u vesla, nejspíš se o to státní úředníci ani nepokusí. Právníci Agrofertu mohou být v klidu. Minimálně do podzimu.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme