Babiš se vrátil v pravý čas a srovnal skóre

Stejně jako ve sportu rozhoduje i v politice načasování. A málokdo to ví tak jako premiér Andrej Babiš. Správné načasování vstupu do politiky z něj rychle udělalo nejpopulárnějšího politika a z jeho hnutí ANO dominantní sílu. Během koronavirové krize jako by ale začal svůj „moment“ ztrácet, když se do něj znovu pustila opozice a k tradičnímu „džihádu“ se vrátila i část médií.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Teď se ale Babiš znovu vrátil, když ve správný čas pronesl správný projev a jeho vláda navíc rychle zavádí záchranné ekonomické balíky. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Babiš se vrátil v pravý čas a srovnal skóre

Svým projevem i jeho načasováním premiér jasně trumfl i prezidenta Miloše Zemana, který se právě na vlastní rétoriku vždy silně spoléhal. 

Ten s ním zaprvé přišel pozdě a zadruhé taky zapomněl, že v žádném „krizovém“ projevu nikdy nesmí chybět pokora a přiznání vlastních chyb, prosba o důvěru veřejnosti a taky naděje. 

A právě tohle všechno Babiš v projevu měl, takže kritiku opozice i médií doslova přes noc otočil ve chválu, jaká jistě zaskočila i jeho. 

Objektivní problémy

Babiš svůj projev perfektně načasoval i vzhledem k tomu, že hned den poté sněmovna urychleně schvalovala první záchranný ekonomický balík, který finančně pomáhá zaměstnancům, živnostníkům i podnikatelům. 

A nakonec ho schválila v podstatě přesně podle vládní předlohy, i když se opozice snažila prosadit vlastní pozměňovací návrhy. Navíc ve stejný čas zveřejnila agentura STEM výsledky prvního „krizového“ průzkumu, ze kterého vychází, že veřejnost úplně nesdílí opoziční a mediální kritiku vlády: téměř 83 % respondentů si totiž myslí, že vláda situaci zvládá dobře a zavádí účinná opatření. 

Babiš tvrdí, že Česko nedostane na boj s koronavirem z unie ani korunu navíc. Evropská komise to odmítá

Číst článek

Ve čtvrtek taky ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), po Babišovi dvě hlavní „krizové“ tváře ANO, představili masivní záchranný balík pro podnikatele a živnostníky. 

Politický zisk

Ty si pod sebe vzal právě Havlíček, který je dlouhé roky i zastupoval, a určitě ne náhodou: kvůli koronaviru jde o ekonomicky nejohroženější skupinu, o kterou se právě teď nejvíc hraje i politicky. Postižení živnostníci proto od státu dostanou příspěvek nejen 15 tisíc korun, ale taky můžou zažádat o bezúročnou půjčku. 

‚Vyjdeme z téhle krize ještě silnější.‘ Premiér Babiš se mimořádně vyjádřil ke koronaviru

Číst článek

Opozice si samozřejmě nikdy neodpustí zkusit využít jakoukoli podobnou krizi k vlastnímu politickému zisku. Výsledek průzkumu STEM ale ukazuje, že by si měla dávat pozor: lidé totiž umí rozlišovat mezi evidentním selháním vlády a objektivními problémy, mezi které patří i tolik kritizovaný nedostatek roušek. 

Třeba ministr zdravotnictví ANO Adam Vojtěch sice vždy nerozdával důvěru, deficit roušek ale trápí celý svět. Opozice vládě nejdřív slíbila „mír“, ten však s podporou většiny médií záhy proměnila ve válku. Babiš teď přinejmenším srovnal skóre.   

Autor je komentátor serveru Info.cz

Petr Holec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme